-360-


Hz Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur; Muhakkak ki her namaz, önündeki hatayı giderir. (İBN KESİR CİLT VIII /S.3994)

Muhakkak ki Allah Taala aranızda huylarınız; rızıklarınızı paylaştırdığı gibi bölüştürmüştür. Allah dünyayı sevdiğine de sevmediğine de verir. Dini ise sadece sevdiğine verir. Allah kime din vermişse;  muhakkak ki onu sevmiştir. Nefsim kudret elinde olan (Allah)’a yemin olsun ki kalbi ve dili Müslüman olmadıkça kul  Müslüman olmaz. Komşusu müsibetlerinden, kötülüklerinden emin olmadıkca  kişi. iman etmiş olmaz. Biz; Ey Allah’ın Peygamberi komşusunun müsibet ve kötülükleri de nedir? diye sorduk da şöyle buyurdu; Aldatması zülümdür. Kul, haram bir mal kazanırda ondan harcamada bulunursa (infakda bulunursa) bu onun için bereketlendirilmez, sadaka olarak verse ondan kabul olunmaz. Arkasından bıraktığı ancak onun cehennem azığı olur.

Muhakka ki Allah kötüyü kötü ile silmez, kötüyü iyi ile siler Muhakak ki çirkin (pis) çirkini silmez. (İBN KESİR CİLT VIII /S.3995)

Mü’minin canı ter ile çıkar. Kâfirin canı ise –eşek canı gibi-ağzının yanlarından çıkar. (İLAHİ NİZAM S;715)

Sizden herhangi birinizin duası, acele etmediği ve “dua ettim, fakat benim duam kabul edilmedi!” demediği taktirde kabul edilecektir. (TIRMIZİ CİLT VI No 3609)

Namaz için kamet getirildiği zaman ona koşarak gelmeyin. Sakin bir şekilde yürüyerek gelin. Yetişebildiğiniz kadarını (imamla birlikte) kılın. Yetişemediğinizi kendiniz tamamlayın. (MÜSLİM)

Hz. Ayşe (r. anha) demiştir ki;

“ Ya Resulullah! Cihadın en faziletli iş olduğunu görüyoruz; biz kadınlar da cihada katılmayalım mı?”

Hz Peygamber (sav); “ Hayır, cihad en faziletli iştir. Fakat, siz kadınlar için en faziletli cihad, mebrur hacdır” buyurdular. (BUHARİ, NESEİ)

Ebu Musa (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kur'ân okuyan mü'minin misâli portakal gibidir. Kokusu güzel tadı hoştur. Kur'ân okumayan mü'minin misâli hurma gibidir. Tadı hoştur fakat kokusu yoktur. Kur'ân-ı okuyan fâcir misâli reyhan otu gibidir. Kokusu güzeldir, tadı acıdır. Kur'ân okumayan fâcirin misali Ebu Cehil karpuzu gibidir, tadı acıdır, kokusu da yoktur." (KÜTÜB-İ SİTTE / 428)

Hz. Osman (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizin en hayırlınız Kur'ân'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir." (KÜTÜB-İ SİTTE / 429)

İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hâfızasında Kur'ân'dan hiç bir ezber bulunmayan kişi harab olmuş bir ev gibidir." (KÜTÜB-İ SİTTE / 430)

   İstanbul -09. 05.2007
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail