-37-


Cinin gözleri ile Ademoğullarının avret yerleri arasındaki perde Ademoğullarından biri ayakyoluna giderken onun “Bismillah” demesidir. (TIRMIZİ/603)

“Sizden biriniz pabuçlarını giyeceği zaman sağ ayağından başlasın ve çıkaracağı zaman sol ayağından başlasın ki sağ ayak pabuç giyilirken birinci ve çıkarılırken sonuncu olsun”(TIRMIZİ/1838)

Misafirlik üç gündür. Üç günden sonraki misafirlik sadaka mahiyetindedir; Allah’a ve ahiret gününe iman eden kişi ya hayır söylesin veya sussun. (TIRMIZİ/2033)

Her kim Kur’an okursa mukabilinde ( ne ihtiyacı varsa ) Allah’tan dilesin. Çünkü birtakım milletler gelecektir ki Kur’an okuyacaklar ve onu alet ederek insanlardan dileneceklerdir.  (TIRMIZİ/3083)

Üç kişi vardır, Kıyamet günü Allah Teâla Hazretleri onlara konuşmaz, nazar etmez, günahlardan da arındırmaz, onlara elim bir azap vardır:
- Zina eden yaşlı,
- Yalan söyleyen devlet reisi,
- Büyüklenen fakir. (KÜTÜB-İ SİTTE/5838)

Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse, ben de ona cennet hususunda garanti veririm. (KÜTÜB-İ SİTTE/5842)

Rabb’ın rızası babanın rızasında ve Rabb’ın hışmı babanın hışmındadır. (TIRMIZİ/1962)

Muhammed İbnu Amr İbnu Atâ rahimehullah anlatıyor: "Ben, Sâib İbnu Yezid'i elbisesini koklarken gördüm ve: "Bunu niçin yapıyorsun?" diye sordum. Bana: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın "Abdest, koku veya işitmek sebebiyle vacib olur!" buyurdular" dediğini işittim, bunun için kokluyorum" dedi. (KÜTÜB-İ SİTTE/6121)

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gün: "Halınız var mı?" diye sordular.
"Bizde halı da nasıl olsun?" dedim.
"Şurası muhakkak ki o da olacak!" buyurdular. Nitekim dediği gibi oldu. Gün geldi ben hanımıma (israf ve mekruh addettiğim için):
"Şu halını benden bari uzak tut!" diye çıkıştığım vakit:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Sizlerin de halıları olacak!" dememiş miydi?" diye karşılık verdi.". (KÜTÜB-İ SİTTE/5540)

Sizden kimse (abdest bozma) sıkıntısı varken namaza durmasın. (KÜTÜB-İ SİTTE/6142)

Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi muallak durur. Zinadan çıkınca iman adama geri döner. (KÜTÜB-İ SİTTE/5845)

İstanbul - 13.03.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail