-39-


Şayet bana ulaşmak istiyorsan dünyadan bir yolcunun azığı kadarı sana yetsin! Zenginlerle beraber oturmaktan sakın ve bir elbiseyi yamalayıncaya kadar eskimiş görme! (TIRMIZİ / 1335)

Rıfk(yumuşak huyluluk) dan nasibini alan kişi, hayırdan nasibini almış ve yumuşak huyluluk nasibinden mahrum olan kişi hayır nasibinden mahrum olmuştur. (TIRMIZİ / 2089)

Allah’u Teala cennet ve cehennemi yaratmamış olsaydı, ona ibadet eden olmazdı. (GÜNYET-ÜN TALİBİN / 1083)

‘Malı elden çıkmayan, vücuduna hastalık gelmeyen kulda hayır yoktur. Allah-u Teala bir kulu sevince iptila yolları ile dener… Kul da iptilaya uğrayınca sabreder (GÜNYET-ÜN TALİBİN / 1145)

Kabîsa İbnu Muhârik radıyallahu anh anlatıyor: "Sulh için diyet (hamâle) ödemeyi kabullenmiştim. Bu hususta yardım istemek için Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı aradım ve karşılaştık. (Meseleyi açınca):
"Bekle, bize sadaka malı gelecek. O zaman ondan sana da verilmesini emrederim" buyurdular. Sonra da:
"Ey Kabisa! İstemek, üç kişi dışında hiç kimseye helal olmaz:
-Sulh diyeti (hamâle) kabullenen kimse. Buna, gereken miktarı buluncaya kadar, istemesi helaldir. Ama o miktara ulaşınca, artık istemez.
-Afete uğrayıp malını kaybeden kimse. Buna da maişetini temin edecek miktarı elde edinceye kadar istemesi helaldir.
-Fakirliğe uğrayan adam. Eğer kavminden üç kişi, "Falancaya fakirlik isabet etti" diye ittifak ederlerse, geçimine yetecek miktarı elde edinceye kadar istemesi helaldir. Bunlar dışında istemek, ey Kabîsa haramdır." (KÜTÜB-İ SİTTE / 4838)

İnsanların en şerlisi, "Allah rızası için" diyerek dilenip de, istediği verilmeyen kimsedir. (KÜTÜB-İ SİTTE / 4842)

Baba cennetin orta kapısıdır. Dilersen bu kapıyı terk et dilersen muhafaza et. (KÜTÜB-İ SİTTE / 162)

Yarın ben Yahudilere kadar gideceğim; sakın onlara, önce siz selam vermeye kalkmayın. Onlar size selam verirse sadece "ve aleyküm" deyin. (KÜTÜB-İ SİTTE / 7062)

Sizden biri dilenmeye devam ettiği takdirde yüzünde bir parça et kalmamış halde Allah'a kavuşur. (KÜTÜB-İ SİTTE / 4829)

Köpek besleyen bir aile yoktur ki, her gün rızklarından iki kırât eksilmemiş olsun. Bundan av veya bekçi veya koyun köpeği hâriç (bunları besleyenlerin rızkında eksilme olmaz). (KÜTÜB-İ SİTTE /4915)

İstanbul - 21.03.2003
http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail