-42-


Hiç kuşkusuz zaman döne döne tıpkı Allah’ın onu yarattığı günkü duruma dönmüştür.(HARFLERİN İLMİ/182)

Allah’u Teala bir şeye tecelli ederde… Her şey o bir şeye boyun eğer.(TUHFE’TÜS SEFERE/91)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “(Bir zat) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında öğürmüştü, ona:
“Öğürtünü bizden uzak tut. Zira, dünyada insanların en çok doymuş olanları, Kıyamet günü en çok aç kalacak olanlardır” buyurdular.” (KÜTÜB-İ SİTTE/3866)

Bir avuç çürük hurma ile de olsa akşam yemeği yeyin. Zira akşam yemeğinin terki ihtiyarlık sebebidir. (KÜTÜB-İ SİTTE/3868)

Kim, evinin hayır ve bereketini Allah Teâla hazretlerinin artırmasını diliyorsa, yemeğe otururken ve yemekten kalkarken ellerini yıkasın." (KÜTÜB-İ SİTTE/6919)

Yaş hurmayı kuru hurmayla birlikte yiyin. Eski hurmayı yeni hurmayla beraber yiyin. Zira şeytan (böyle yapmanıza) kızar ve: "Ademoğlu, eskiyi yeni ile beraber yiyecek kadar (hayatta) kaldı" der. (KÜTÜB-İ SİTTE/6943)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma (azadlısına): "Ey Nâfi bana kan galebe çaldı, benim için bir haccâm getir, getireceğin haccâm genç olsun, yaşlı veya çocuk olmasın" dedi. Devamla İbnu Ömer dedi ki: "Ben Resülullah aleyhissalatu vesselam'ın: "Aç karnına hacamat olma idealdir, (onda şifa ve bereket vardır) aklı artırır. Hafızayı güçlendirir. Hafız olmak isteyenlerin hıfzetme kabiliyetini artırır. Hacamat olmak isteyen Allah'ın adıyla perşembe günü hacamat olsun. Cuma, cumartesi, pazar günlerinde hacamat olmaktan kaçının. Pazartesi ve Salı günü de hacamat olunuz. Çarşamba günü hacamat olmaktan kaçının: Çünkü o, Eyyub aleyhisselâm'ın belaya düştüğü gündür. Cüzzâm ve alaca hastalığı da sadece çarşamba günü veya çarşamba gecesi zuhür eder" dediğini işittim." (KÜTÜB-İ SİTTE/7000)

Allah hiçbir hastalık indirmedi ki şifasını da indirmemiş olsun. (KÜTÜB-İ SİTTE/6981)

Kim Kitabullah hakkında şehsî re'yi ile söz ederse, isâbet bile etse hatadadır. (KÜTÜB-İ SİTTE/408)

Bir grup, Kitâbullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah'ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte anar. (KÜTÜB-İ SİTTE/412)

Allah, geceleyin Kur'ân okuyan bir kula kulak verdiği kadar hiçbir şeye kulak verip dinlemez. Allah'ın rahmeti namazda olduğu müddetçe kulun başı üstüne saçılır. Kullar, ondan çıktığı andaki kadar hiçbir zaman Allah'a yaklaşmış olmaz. (KÜTÜB-İ SİTTE/418)

İstanbul - 01.04.2003
http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail