- 442-


Kurban ne kadar daha büyük ve daha iyi olursa; cehennemden azad olman o derece kuvvetlenmiş olur. (İBN KESİR CİLT X S:5455) 

Diri iken hayvandan kesilen et ölü etidir. (İBN KESİR CİLT X S:5497) 

Kurbanlarınıza iyi davranın, zira onlar kıyamet günü sizin binekleriniz olacaktır. (GÜNYET’ÜN-TALİBİN S:729) 

Hz Aişe r.a. şöyle anlattı:Resulullah (s.a) efendimiz, kurbanı şöyle tarif buyurdu;  - Siyaha basmalı, siyahta bakmalı, siyahta yatmalı. (GÜNYET’ÜN-TALİBİN S:731)

Enes (r.a.) şöyle demiştir :
"Allah'ın Resûlü, beyaz renkli iki koç kurban ederdi." (MÜSLİM)
 

Peygamberimiz de bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:
"Ademoğlu kurban bayramı günü, Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmamıştır. Şüphesiz ki o kesilen kurban kıyamet günü boynuzları ve kılları ile gelir. Hiç şüphe yok ki, kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul görür. Öyle ise gönüllerinizi kurban ile hoş edin."(TIRMIZİ)
 

Üç şey vardır, bunlar bana farz, size nafiledir. Onlar da vitir, kurban ve kuşluk namazıdır.(AHMED B. HANBEL)

 Kurban bayramı günü Cenabı Hakk’a koyun kanı akıtmaktan daha büyük bir ibadet yoktur. Daha kan tere düşmeden evvel Cenabı Hakk’ın yanında sevabı hazırlanıyor. Kurbanınızı seve seve kesiniz. Zira Sırat köprüsünde size yardımı olacak, sizinle birlikte cennete gidecektir.(İLAHİ EMİRLER S:356)

Kâsım İbnu Muhammed (rahimehullah) anlatıyor: "Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) Arefe günü oruç tutardı. Ben Arefe akşamı imamın (hacc emirinin, Müzdelife'ye gitmek üzere) hareket ettiği sırada Hz. Aişe'nin yerinde kalarak, halkla kendi arasında bir boşluk açılana kadar bekleyip sonra içecek birşeyler isteyerek iftar yaptığını gördüm." (KÜTÜBİ-SİTTE 3134)

 

 

 

   İstanbul -04. 12.2008
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail