- 462-


Huzeyfe İbn-el Yemman’dan rivayete göre; Allah Resulune; Ey Allah’ın Elçisi güneşin batıdan doğmasının alameti nedir? diye sordum Allah Resulu  (s.a.v.) şöyle buyurdular; O gece; iki gece miktarı oluncaya kadar uzayacak. Gece namaz kılmakta olanlar, ondan önce nasıl amelde bulunuyorlarsa öyle yapacaklar. Yıldızlar yürümeyecek ve yerinde duracaklar. Onlar uyuyacaklar sonra kalkıp namaz kılacaklar, sonra tekrar uyuyacaklar. Sonra tekrar kalkacaklar.(?) Gece bu kadar uzayınca, insanlar korkacaklar ve sabaha çıkamayacaklar. Onlar,  güneşin doğudan doğmasını beklerken batıdan doğuverecek. İnsanlar bunu görünce iman edecekler. Ama imanları onlara fayda vermeyecek. (İBN KESİR CİLT VI / S.2875)

Öyle bir kavim gelecek ki; Duada ve temizlikte haddi aşacaklar. (İBN KESİR CİLT VI / S.2989)

Cenabı Peygamber buyuruyor:

   -“Vasiyetini yaparak ölenler, hidayet ve sünnet üzere ölürler. Cenabı Hakk onların günahlarını affeder. Şehidlik makamını da verir. Vasiyetini yapmamak dünyada ayıp, ahirette ise azaptır.” Birisi gelip:

   -Ya Resulallah, biraz önce yanımızda bulunan adam vefat etti, dedi

Cenabı Peygamber:

   -“Korkarım bir gazap olmasın, yani vasiyetini yapmadan birdenbire öldüğü için bir gazabı ilahiye olmasın.” buyurdu. (İLAHİ EMİRLER S:478)

Vasiyetlik bir nesnesi bulunan Müslüman kişye yaraşan, iki geceyi ancak vasiyeti yanında olursa geçirmektir. (TIRMIZİ CİLT II  NO; 981)

Dünyada riya, gösteriş ile ibadet edene, kıyamet günü; “Ey kötü insan! Bu gün sana sevap yoktur. Dünyada kimler için ibadet ettin ise, sevaplarını onlardan iste!” denir. (HADİS)

bnu Ömer (radıyallahu anhümâ)'e "(Azaba sebep olacak) hazine nedir?" diye sorulunca: "Zekatı verilmeyen maldır" diye cevap verdi." (KÜTÜB-I SİTTE /644)

 

Sevbân (radıyallahu anh) anlatıyor: "Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda sarfetmeyenlere can yakıcı bir azabı müjdele" ayeti nazil olduğu zaman biz, Hz. Peygamber'le bir seferde bulunuyorduk. Ashabından bazısı: "Ayet altın ve gümüş hakkında indi, hangi malın daha hayırlı olduğunu keşke bilseydik?" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şu cevabı verdi: "(Sahip olunan şeylerin en efdali: Zikreden bir dil, şükreden bir kalb, kocasının imanına yardımcı olan sâliha bir zevcedir." (KÜTÜB-I SİTTE /645)

İbnu Ömer (radıyallahu anhüma), "Güneşin kayması (dülûku'ş-şems) anından gecenin kararmasına kadar güzelce namaz kıl" (İsra, 78) ayetinde geçen dülûku'ş-şems'ten maksad, "güneşin meyli" derdi. .(KÜTÜB-I SİTTE /680)

   İstanbul - 22.04.2009
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail