- 463-


Resulullah (s.a.v) buyurdular ki; “Her insanın güneşin doğduğu her gün vermesi gereken sadakası vardır. İki kişi arasında adaleti bulman sadakadır. Bineğine binmek isteyene yardım edip onu bineğine bindirmen yahut eşyasını yüklemen sadakadır. Namaza giderken attığın her adım karşılığına sadaka (sevabı) vardır.Yoldan rahatsız edici şeyi kaldırman sadakadır.”(RİYAZ’ÜS – SALİHİN  CİLT I, S; 118)

(Resulullah (s.a.v) buyurdular ki; “Ey Müslüman hanımlar ! Hiç bir komşu hanım,komşu hanımın verdiğini küçümsemesin. Velevki bu koyun paçası olsun.” ( RİYAZ’ÜS – SALİHİN  CİLT I, S; 119)

Yaşından dolayı bir ihtiyara ikramda bulunan her gence, Allah Taala yaşlandığında muhakkak ikram edecek bir kimse nasib eder. (HADİS)

Beli bükülmüş ihtiyarlarınız olmasa idi, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.  (HADİS-İ ŞERİF)

Benim ve dünyanın hali ancak, sıcak bir günde, bir ağaç gölgesinde öğle uykusuna yatıp istirahat eden, sonra da oradan ayrılan yolcu gibidir.  (TIRMIZİ)

Bir musibet sebebiyle (din) kardeşine taziyede bulunan hiçbir mü’min yoktur ki, Cenab-ı Hakk ona kıyamet günü keramet elbisesi giydirmesin.  (İBN-İ MACE)

Halanız hurmaya hizmet ediniz. Muhakkak o, babanız Hz. Adem’in toprağının fazlasından yaratıldı. (HADİS-İ ŞERİF)

Çoluk çocuğunun nafakasını telef etmesi, bir kimseye günah olarak yeter. (SAHİH-İ MÜSLİM)

Hasbiyallahü ve ni’me’l- vekil” duası (nı okumak) korkanlar için bir emandır. (DEYLEMİ)

   İstanbul -01. 05.2009
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail