-47-


Enes (Radıyallahu anh) diyor ki: “Peygamberimize,  ‘Karşılaştığımız zaman birbirimize eğilelim mi?’ ‘Hayır’ dedi. ‘Öpüşelim mi?’ dedim. ‘Hayır’ dedi. ‘Birbirimizin elini sıkalım mı?’ dedim. ‘Evet’ dedi. (KİMYA-YI SAADET/S.262)

Üç mescitten başkası için yük bağlanmaz (sefere çıkılmaz.) Mekke Mescidi, Medine Mescidi ve Beytül Mukaddes. (KİMYA-YI SAADET/S.283)

Namaz kılmakta olanın önünden geçmektense, insanın toz kül olup onu rüzgarın savurması kendisi için daha hayırlıdır. (KİMYA-YI SAADET/S.122)

Kıyamet günü,üç şeyden hesap yoktur: Biri sahurda yenen yemekten, ikincisi iftarda yenen yemekten, üçüncüsü dostlarla yenen yemekten. (KİMYA-YI SAADET/S.182)

(Namaz kılanın önünden geçmekle) kedi namazı bozmaz. Çünkü o, evin (demirbaş) eşyasındandır. (KÜTÜB-İ SİTTE/6071)

İbnu'l-Firasî anlatıyor: "Ben ava çıkmıştım. Yanımda içine su koyduğum bir kırbam vardı. Deniz suyu ile abdest aldım. Durumu Aleyhissalâtu vesselâm'a sordum. Bana: "Denizin suyu temizdir, meytesi (ölüsü) de helaldir!" cevabını verdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/6076)

Gurbette ölmek şehitliktir. (KÜTÜB-İ SİTTE/6471)

Kim hasta halde ölürse şehit olarak ölmüştür ve kabir azabından korunmuştur, sabah-akşam cennetten rızıklandırılır. (KÜTÜB-İ SİTTE/6462)

Müslüman’ın, Müslüman üstündeki hakkı beştir: "Selamını almak, hasta ziyaretine gitmek, cenazesine katılmak, davetine icabet etmek, hapşırınca yerhamükallah demek. (KÜTÜB-İ SİTTE/3287)

Bir kimsenin, izin almadan iki kişinin arasına oturması helal olmaz. (KÜTÜB-İ SİTTE/3298)

 

İstanbul - 17.04.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail