- 485-


Taif halkı, Hz Peygambere eziyet ettiği gündeki duasında o, şöyle demişti: Senin öfkenin ve kızgınlığının üzerime inmesinden yine Senin yüzünün nuruna sığınırım. Öyle yüzünün nuru ki karanlıklar onunla aydınlanmıştır, dünya ve ahiret işi onunla düzene girmiştir. Dönüşüm Sen hoşnut oluncaya kadar yine Sana’dır. Güç ve kuvvet ancak Sen’inledir. (İBN-İ KESİR C; XI S; 5896)

 Hiç güneş olmayan veya sürekli güneş alan bitki ve ağaçta hayır yoktur. (İBN-İ KESİR C; XI S; 5921)

Ebû Hüreyre (r.a.) şöyle demiştir:

Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki; İçinizden biri abdest alacak olduğu zaman burnuna su alsın, sonra çıkarsın. Her kim (istincâ için) taş isti'mâl ederse adedini tek yapsın. (Hiç olmazsa üç taş kullansın.) İçinizden biri uykudan uyandığında elini abdest suyu içine sokmadan evvel yıkasın. Zîrâ hiç biriniz (uyku arasında) eli, cesedinin neresine değdiğini bilemez. (SAHİH-İ BUHARİ NO; 130)

Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

İçinde yemek yenilen haneye, nimet pek süratle akın eder. (İLAHİ EMİRLER S; 621)

Hastayı ziyaret eden, Allah’ın rahmetine dalar; Yanında oturduğu zaman Allah’ın rahmeti onu kaplar. (HADİS-İ ŞERİF)

Hesabı görülünceye kadar herkes sadakasının gölgesinde olacaktır. (HADİS-İ ŞERİF)

İşinde tedbirli ol; Sonunda hayır görürsen yap, şerlerden korkarsan yapma. (HADİS)

Kim gam ve şiddet anında Ayetü’l-kürsi ve Bakara süresinin sonu(ndaki iki ayeti; amenerresulü) nu okursa, Allah Taala ona yardım eder. (BEYHAKİ)

Kim cum’a günü (ön saflara ulaşmak için) insanların boyunlarından (onlara eza vererek) adım atarsa (atlayarak geçerse), cehenneme bir köprü edinmiş olur. (TIRMIZİ)

 

   İstanbul -16. 10.2009
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail