- 497-


Allah Resulu (s.a.v.) e deniz suyu sorulup onunla abdest alalım mı?  Denilmiş. O da; onun suyu temizleyici, ölüsü helaldir. Buyurmuştur. (İBN-İ KESİR C; XI S; 6027 )

Namaza geldiğiniz zaman ona koşarak gelmeyin, üzerinizde bir sekinet olduğu halde namaza gelin.  Ondan yetiştirdiğiz kadarını kılın, kaçırdığınızı da tamamlayın. (İBN-İ KESİR C; XI S; 6037 )

Ebû Hüreyre (r.a.) şöyle demiştir: Bir zencî adam yâhud kadın Mescid (-i Şerîf) i süpürürdü. (Günün birinde) vefât etti. Nebiyy-i Ekrem salla'llâhu aleyhi ve sellem (Ne oldu? diye) sual buluyordu. "Vefât etti." dediler. "Bana (vefâtını) haber vermeli değil miydiniz? (Haydin) kabrini bana gösteriniz." buyurdu. (Ondan sonra) kabrinin başına varıp üzerine namaz kıldı. (SAHİH-İ BUHARİ NO; 286)

Ölümden sonra olacak olanları bildiğiniz gibi, hayvanlar da bilselerdi, yemek için semiz hayvan bulamazdınız. (HADİS-İ ŞERİF)

Her gün bu zikr-i şerif (La havle ve la kuvvete illa billah)i yüz defa çeken kimse, fukaralık yüzü görmez. (İLAHİ EMİRLER S; 597)

Allah bir kulunu severse ona müsibet verir ki, dua ve niyazını işitsin. (HADİS)

Kim anna babasına iyilik ederse ebedi saadet onundur ve (bu dünyada da) Allah Taala onun ömrünü artırır. (BUHARİ)

Bir kimse, çocuğuna bir günah öğretirse, bu çocuk o günahı işledikçe, babasına o kadar günah yazılır. (HADİS-İ ŞERİF)

 Üç şey kurtarıcıdır: Gizlide de açıkta da Allah Taala’dan korkmak; rıza halinde de gazap halinde de itidalli olmak ve fakirlikte de zenginlikte de iktisatlı olmak. (HADİS-İ ŞERİF)

 

   İstanbul -09. 01.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail