- 501-


Biz peygamberler topluluğu miras bırakmayız. Bizim bıraktığımız ancak bir sadakadır.      (İBN-İ KESİR C; XI S; 6128)

 Ebu Hüreyre (r.a.) den rivayette: Hz Resulullah (s.a.v.) şu dört hayvanın öldürülmesini yasakladı: Karınca, bal arısı, hüd hüd ve arkası yeşil karnı beyaz bir kuş. (İBN-İ KESİR C; XI S; 6143 )

 Ebû Berze (Nadle b. Ubeyd-i Eslemî) şöyle demiştir: Nebiyy-i Ekrem salla'llâhu aleyhi ve sellem sabah namazını her birimiz yanında oturanı tanıyacak kadar aydınlık olduğu zaman kıldırır, bu namazda altmıştan yüz âyete kadar okurdu. Öğlen namazını güneş (mağribe doğru) meylettiği vakitte kıldırırdı. İkindiyi de (öyle bir saatte kıldırır ki,) birimiz (namazdan sonra mescidden) Medîne'nin en uzak yerine gider (evine) dönerdi de güneş henüz dipdiri bulunurdu. Râvî (Ebu'l-Minhâl Seyyâr b. Selâme) Akşam namazı hakkında (Ebû Berze radiya'llâhu anh'in) ne dediğini unutmuş. (Ebû Berze) demiş ki: (Resûlullâh salla'llâhu aleyhi ve sellem) yatsı namazı gecenin (ilk) sülüsüne -sonradan deyişine göre yarısına- kadar te'hirde beis görmezdi. (SAHİH-İ BUHARİ NO; 324)

Allah Resulu buyurur ki: Ateşin odunu yediği gibi hased de kişinin güzel amellerini yer bitirir. (İLAHİ NİZAM S: 9)

Allah Taala’nın bu ümmete yardımı, ancak zayıfların dua, ihlas ve ibadetleri sayesindedir. (HADİS-İ ŞERİF)

Allah Taala’nın kendisine bir topluluğun idaresini verdiği kimse onları nasihatle muhafaza edemezse cennetin kokusunu duyamaz. (SAHİH-İ BUHARİ)

Hiçbiriniz öfkeli iken iki kişi arasında hüküm vermesin. (HADİS-İ ŞERİF)

Bir kimse, kabristandan geçerken, onbir defa İhlâs sûresi okuyup sevabını meyyitlere hediye ederse, kendisine ölüler adedince sevap verilir. (HADİS)

Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” buyurdu ki:
“Yunus aleyhisselâm balığın karnında; “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü min-ez-zâlimîn.” söyleyerek duâ etti. [Duâsını kabul eyledi ve kıyâmete kadar bunu okuyan müminlerin duâlarını kabul edeceğini bildirdi.] Bir Müslüman, bu âyet-i kerîmeyi okuyup duâ edince, Allahü teâlâ duâsını muhakkak kabul eder.” (HADİS)

   İstanbul -06. 02.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail