-50-


Allah’u Teala’nın kazasına rıza göstermek Allah’a açılan en büyük kapıdır. ( KİMYA-YI SAADET/S.706)

Allah bir kulu severse başına bela verir. Onu daha çok sevdiği taktirde kendisini çoluksuz çocuksuz ve malsız bırakır. (MÜKAŞEFETܒL KULUB/S.239)

Eğer hayvanlar ölüm hakkında insanların bildiğini bilselerdi, hep zayıf hayvan eti yemek zorunda kalırlardı. (MÜKAŞEFETܒL KULUB/S.180)

Ebu Vail radıyallahu anh anlatıyor: “Urve İbnu Muhammed es-Sa'di'nin yanına girdik. Bir zat kendisine konuştu ve Urve'yi kızdırdı. Urve kalkıp abdest aldı ve:
“Babam, dedem Atiyye radıyallahu anh'tan anlattı ki, o, Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini nakletmiştir:
“Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın." (KÜTÜB-İ SİTTE/4283)

Hz. Mu'az İbnu Cebel radıyallahu anh anlatıyor. “İki kişi Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın huzurunda küfürleştiler. (Öyle ki) birinin yüzünde (diğerine karşı) öfkesi gözüküyordu. Resulullah aleyhissalâtu vesselâm:
“Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinde zuhur eden öfke giderdi: Eûzu billahi mineşşeytanirracim" buyurdular.” (KÜTÜB-İ SİTTE/4285)

Kim külfet bırakırsa yükü banadır. Kim de mal bırakırsa bu varislerinedir. Ben varisi olmayanın varisiyim. Onun yerine diyet öderim, ona varis de olurum. Dayı da varisi olmayanın varisidir, ona bedel diyet de öder. Esirini de ona (fidye ödeyerek) kurtarıverir, ona varis de olur. (KÜTÜB-İ SİTTE/4708)

Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, akşama kâfir olur; mü'min olarak akşama erer, sabaha kafir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse Hz. Adem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen olsun, öldüren değil.) (KÜTÜB-İ SİTTE/4727)

Herc (fitne) zamanında ibadet, tıpkı bana hicret gibidir. (KÜTÜB-İ SİTTE/4729)

İstanbul - 29.04.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail