- 510-


Şayet Kur’an bir deride (yazılı) olsaydı, onu ateş yakmazdı. Zira o, göğüslerde hıfzedip korunmuştur. Dillere kolaylaştırılmış, kalplere hakimdir. Lafzı ve anlamı mucizedir. (İBN-İ KESİR C; XII S; 6311)

Ülkeler Allah’ın ülkesi, kullar Allah’ın kullarıdır. Nerede hayra ulaşmışsan orada otur. (İBN-İ KESİR C; XII S; 6316)

Enes b. Mâlik (r.a.)  şöyle demiştir: Resûlullâh salla'llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Siz namaza muntazır oldukça hep namaz içindesiniz. (SAHİH-İ BUHARİ NO; 355)

 Allah Resulu buyurur ki:  İmanlı bir kul hastalandığı zaman Allah ona iki melek göndererek “Bakın bakalım kulum neler söylüyor! Eğer kul  “Allah’a hamdederim. “ diyorsa – Allah buna vakıf olmakla beraber – melekler o sözü alıp Rabb’ına götürüler. Allah Buyurur ki;

   --- Eğer kulumu bu hastalık halinde öldürürsem cennete koyacağım. Ve eğer şifa verirsem etini ve kanını daha hayırlı bir ete ve kana çevirecek günahlarını affedeceğim!  (İLAHİ NİZAM S: 21)

Birinin hakkını alan kimse, ölmeden önce, onunla helâlleşsin! Paranın, malın geçmeyeceği kıyâmet gününe, üzerinde kul hakkı bulunarak gitmesin. (HADİS-İ ŞERİF)

Yapacağın her işi önce düşün! Allahü teâlânın razı olduğu, izin verdiği bir iş ise, onu yap! Böyle değilse, o işten kaç! (HADİS-İ ŞERİF)

Bir kimse bir günah işler, sonra pişman olursa, bu pişmanlığı günahına keffaret olur. Yani affına sebep olur. (HADİS-İ ŞERİF)

Annene, babana, kız kardeşine, kardeşine ve sırasıyla diğer yakınlarına iyilik et! (HADİS-İ ŞERİF)

İnsanların kıyâmet günü azabı en şiddetli olanı, dünyada iken insanlara en çok eza ve cefa vermiş olanıdır. (HADİS-İ ŞERİF)

   İstanbul -23. 04.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail