- 516-


Receb, insanların kavga düşüncesine kapılmadıkları bir Allah ayıdır. İnanarak ve önem vererek receb ayından bir gün oruç tutanlar, Yüce Allah’ın rızasını hak ederler. (KİMYA-YI SAADET S;596)

Kim, dokunulmaz aylardan (Zilka’da, Zilhicce, Muharrem ve Receb ayları) üçer gün oruç tutarsa amel defterine dokuzyüz senelik ibadet sevabı yazılır. (MÜKÂŞEFETܒL KULÛB S: 597)

Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. yedi gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. sekiz gün oruç tutana Cennetin sekiz kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. onbeş gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. (TABERANİ)

Recebin ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu, iki senenin , üçüncü gününki ise, bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir ay(lık bağışlanma) dır. (CAMİ'U'S – SAĞİR)

Resuhullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e sorarlar:
“Ya Resulullah Recep ayının tümünü oruçlu geçirmeye gücüm yetmez.
- O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğinde ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira, yapılan iyilikler on misli sevap getirir". (GÜNYET-ÜL TALİBİN S,551)


Şüphesiz cennette, kendisine Receb denilen bir ırmak vardırki sütten daha beyazdır, baldan daha tatlıdır. Receb’den bir gün (bile) oruçlu geçirene, Allah (c.c.)'u Teâlâ o ırmaktan su içirecektir. (BEYHAKİ)

Recebin ilk perşembesini oruçla geçireni cennete sokmak, Allah (c.c.)'u Teâlâ üzerine bir hak olur(HADİS-İ ŞERİF)

Receb’in ilk cuma gecesini ihya edene, Allahü teâlâ, kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder. Yalnız, yedi kimsenin duasını kabul etmez: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan. Bu günahlardan vazgeçmedikçe, duaları kabul olmaz. (HADİS-İ ŞERİF)

Kalplerin öldüğü günde, Recebin ilk gecesini ihya edenin kalbi ölmez, Allah (c.c.)'u Teâlâ, onun üzerine hayırları yağdırır, anasının kendisini doğurduğu gün gibi, günahlarından çıkar ve günahkarlardan, cehennemi hak etmiş yetmişbin kişiye şefaatçi kılınır. (HADİS-İ ŞERİF)

   İstanbul -16. 06.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail