- 521-


Allah Resulu; seyahat edenler; işte onlar oruçlu olanlardır. (İBN KESİR CİLT VII S: 3670)

Şüphesiz cennetin sekiz kapısı vardır. Bu kapılardan reyyan adında olanından ancak oruçlular girecektir. (İBN KESİR CİLT XIII S: 6959)

Sahur yemeğine kalkmanız, Allah’ın sizlere bağışladığı berekettir. Onu kaçırmayınız. ( EL - ‘UHÛDܒL – KÜBRA S: 240 )

Her şeyin bir kapısı var; ibâdetin kapısı da oruç-tur. (İHYÂU’ULÛMİ’D – DİN CİLT: I S: 645)

Oruçlunun uykusu ibâdettir. (İHYÂU’ULÛMİ’D – DİN CİLT: I S: 645)

Kan damarda dolaştığı gibi şeytan Âdemoğlunun vücûdunda dolaşır. Onun yollarını oruçla daraltın. (İHYÂU’ULÛMİ’D – DİN CİLT: I S: 645)

Allah Taala abid olan gençle, meleklere iftihar eder ve buyurur: “Ey Benim için şehvetini terk edip, gençliğini feda eden genç, sen Benim katımda bazı meleklerim gibisin.” (İHYÂU’ULÛMİ’D – DİN CİLT: I S: 646)

Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.(TABERANİ)

Resulullah (sav) ile (bir ramazan) ayında beraber oruç tuttuk. Ay boyunca bize son yedi güne kadar hiç (ziyade) namaz kıldırmadı. Ayın son yedinci gününde gecenin üçte biri geçinceye kadar bize namaz kıldırdı. Altıncı gününde yine bir şey kıldırmadı. Beşinci gününde gecenin yarısı geçinceye kadar namaz kıldırdı. Kendisine: "Bu gecemizin geri kalan kısmında da bize nafile kıldırsanız!" dedik. Talebimize karşı: "Kim imamla namaza başlar, sonuna kadar devam ederse, kendisine gecenin tamamını namazla geçirmiş (sevabı) yazılır" buyurdular. Sonra Resulullah (sav) aydan son üç gece kalıncaya kadar başka namaz kıldırmadılar. Üçüncü gece bize namaz kıldırdılar. Ehline ve kadınlarına dua ettiler. Bize (o kadar uzun) namaz kıldırdılar ki "Felah"ı kaçırmaktan korktuk. (Ebu Zerr`e): "Felah" nedir? diye soruldu: "Sahur!" cevabını verdi. (Sonra ayın geri kalan kısmında bize namaz kıldırmadı. (KÜTÜBİ SİTTE 3032)

Şüphesiz Allah Taala ramazan orucunu farz kıldı. Ben de size teravih namazını sünnet kıldım. Öyleyse kim gündüzünü oruçlu, gecesini de ibadetle geçirirse, bunlar geçmiş günahlarına keffaret olur. (HADİS-İ ŞERİF)

Oruç tutanın uykusu, oruç tutmayıp geceyi ibadetle geçirenin ibadetinden üstündür. (HADİS-İ ŞERİF)

 

   İstanbul -10 08.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail