- 523-


Günahlarını azalt ki; ölüm sana kolay gelsin. Borcunu azalt ki; hür yaşayasın. (HADİS-İ ŞERİF)

Çocuklarına islamiyeti öğretmeyenler, cehenneme gideceklerdir. (HADİS-İ ŞERİF)

Ben köleme kamçıyla vuruyordum. Arkamdan bir ses işittim. "Ebu Mes`ud, bil!" diyordu. Öfkeden sesi tanıyamadım. Bana yaklaşınca onun Resulullah (sav) olduğunu gördüm. "Ebu Mes`ud bil! Ebu Mes`ud bil!" diyordu. Kamçıyı elimden attım. "Ebu Mes`ud bil! Allah senin üzerinde senin bunun üzerindekinden daha fazla muktedir" dedi. Ben: "Bundan sonra ebediyen köle dövmeyeceğim" dedim. (KÜTÜB-İ SİTTE / 4158)

Ali’den rivayet; Hz. Peygamber (sav) bana, kardeş iki köle hediye etti. Bunlardan birini sattım. Resulullah (sav) bir ara sordu: "Köleler ne yapıyorlar?" Ben durumu söyledim. Bunun üzerine bana: "Satışı boz, satışı boz" buyurdu. (KÜTÜB-İ SİTTE / 307)

Her şeyin bir yolu vardır; cennetin yolu da ilimdir. (DEYLEMİ)

Hasislerin en kötüsü (kesmesi vacip olduğu halde) kurban kesmeyendir. (HADİS-İ ŞERİF)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse "kölem", "cariyem" demesin. Köle de Rabbi (sahibim), rabbeti (sahibem) demesin. Malik (efendi) "Oğlum" "kızım" desin, Memluk (köle) de Seyyidi (efendim), seyyideti desin. Zira hepiniz memluklersiniz. Rabb de aziz ve celil olan Allah`tır." (KÜTÜB-İ SİTTE / 4160)

İbnu Mesd’dan rivayet; Resulullah (sav) ribayı (faizi) yiyene de, yedirene de lanet etti." (Ebu Davud ve Tirmizi`nin rivayetlerinde şu ziyade vardır: "(Faiz muamelesine) şahitlik edenlere de bu muameleyi yazana da...") (KÜTÜB-İ SİTTE / 308)

 Çok ayıplayan, lanet eden, çirkin söz söyleyen ve hayasız kimse (kamil) mü min olamaz. (SUNEN-İ TIRMIZİ)

(Din) Kardeşi kendisine bir şey anlattığı zaman diğer kardeşinin süküt etmesi (dinlemesi) mürüvetten, insaniyettendir. (HADİS-İ ŞERİF)

   İstanbul -27 08.2010
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail