-52-


Mescide oturmak benim ümmetimin rahipliğidir.( KİMYA-YI SAADET/S.614)

Karşılaştıkları zaman el sıkışan iki Müslüman ayrılmadan önce günahları af edilir.(RİYAZ’ÜS SALİHİN/S.531 )

Sadakanın en faziletlisi içinden düşmanlık bileyen bir akrabaya verilenidir. (MÜKAŞEFETܒL KULUB/S.151)

Saîd İbnu'I-Hâris anlatıyor: "İbnu Ömer radıyallahu anhümâ'yı şöyle söyler işittim: "Siz nezretmekten yasaklanmadınız mı? Resulullah aleyhissalâtu vesselâm demişti ki: "Nezir; olacak bir şeyi ne öne alır ne de geriye bıraktırır. Ancak onunla cimriden mal çıkarılmış olur."(KÜTÜB-İ SİTTE/5691)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Nezir, ademoğluna, Allah'ın kendisine takdir etmediği hiçbir şeyi yakınlaştırmaz. Ancak nezir, kadere muvafık olur. Nezir sayesinde, cimrinin kendi arzusu ile çıkarmak istemediği, cimriden çıkarılır." (KÜTÜB-İ SİTTE/5692)

Ebu Temime radıyallahu anh anlatıyor: "Arkadaşları kendisine: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm size çok şeyler söyledi, öyleyse bize de bir tavsiyede bulunun!" demişlerdi. "İnsanda ilk (çürüyüp) kokacak olan yeri karnıdır. Öyleyse, kim, karnına temiz olandan başka bir şey girdirmeyebilirse mutlaka bunu yapsın!" tavsiyesinde bulundu." (KÜTÜB-İ SİTTE/5852)

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şu üç şeyde armağan vardır: Deve yarışı veya at yarışı veya ok yarışı." (KÜTÜB-İ SİTTE/2184)

İstanbul - 06.05.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail