-58-


Yavuz nazar, insanı mezara, deveyi tencereye koyar. (KİMYA-YI SAADET/S.28)

Dört şehir cennettendir. Mekke, Medine, Kudüs, Şam. 
Mekke Medine’den, Medine Kudüs’ten, Kudüs Şam’dan, Şam diğer bütün şehirlerden üstündür. Mekke ilahi celal ve azametin, Medine ilahi güzelliğin, Kudüs ilahi kemalin tecelli ettiği yerdir. (ENVARÜL AŞIKIN/ S.383)

Kulun vücudu Allah korkusu ile ürperdiği zaman, yaprakları dökülen ağaç gibi günahlarından sıyrılır.(MÜKAŞEFETܒL KULUP/ S.12)
Ka'b İbnu Ucre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Biriniz mescide gidince orada ellerini kenetlemesin, çünkü o namazdadır." (KÜTÜB-İ SİTTE/5485)

Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim: Allah'ın rızasını talep ederek bir mescit inşa ederse, Allah ona cennette bir ev inşa eder."  (KÜTÜB-İ SİTTE/5468)

Ömer İbnu'l-Hattab radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhisselatu vesselam buyurdular ki: "Ameli bozulan her kavim mescitlerini süslemeye yönelmiştir." (KÜTÜB-İ SİTTE/6179)

Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'a dedim ki: "Siz, bizi (sefere) gönderiyorsunuz. Bir yere vardığımız zaman, ahâlisi ihtiyaçlarımızı görmezlerse ne yapmalıyız?" (Resulullah bize) Şu cevabı verdiler:
Bir kavme inince, onlar misafire davranılması gereken muameleyi size de yaparlarsa ikrâmlarını kabul edin. Aksi takdirde, misafire yapmaları gereken ikrâm kadarını onlardan (zorla da olsa) alın." (KÜTÜB-İ SİTTE/3462)

İstanbul - 03.06.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail