-59-


Yemekten önce elini ağzını yıkayan kimse fakirlikten emin olur. (KİMYA-YI SAADET/S.179)

Allah’ı Teala zenginleri dünya toprağından, dervişleri de cennet toprağından yarattı.(ENVARÜL AŞIKIN/S.421)

Emanete karşı titizlik göstermeyenlerin imanı yoktur. Sözünde durmayanın dini de yoktur. (MÜKAŞEFETܒL KULUP/S.70)

Vail İbnu Hucr radıyallahu anh anlatıyor: "Târık İbnu Süveyd el-Cu'fi radıyallahu anh, Ebu Hizame radıyallahu anh anlatıyor: "(Bir gün) Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'a: "Tedavi için kullandığınız ilaçlar şifa isteğiyle okunan dualar ve (düşmanlardan) korunmak için kullandığımız koruyucu şeyler hakkında ne dersiniz, bunlar Allah'ın kaderinden bir şeyi geri çevirip değiştirir mi ?" diye sormuşlardı. "Bu saydıklarınız da Allah'ın kaderindendir" diye cevap verdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/6980)

Ebu'd Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla Hazretleri hastalığı da ilacı da indirmiştir. Ve her hastalığa bir ilaç vermiştir. Öyleyse tedavi olun. Ancak haram olan şeyle tedavi olmayın." (KÜTÜB-İ SİTTE/3949)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında hummadan bahsedilmişti. Aleyhissalâtu vesselâm: "Onun hakkında fena söz sarf etmeyin. Çünkü o, günahları temizler, tıpkı ateşin demirdeki pası, curufu temizlemesi gibi" buyurdular." (KÜTÜB-İ SİTTE/6994)

Sa'd İbnu Ebî Vakkas (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Müslümanlar içinde, Müslümanlara karşı en büyük cürüm işleyen kimse odur ki, haram kılınmamış olan bir şey hakkında soru sorar da bu suali sebebiyle o şey haram kılınıverir." (KÜTÜB-İ SİTTE/2207)

 

İstanbul - 10.06.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail