-61-


Mümin mazeret kabul eder münafık kusur görür. (KİMYA-YI SAADET/S.250)

Ahir zamanda kıllarını siyaha boyayacak bazı insanlar türeyecektir. Bilin ki onlar cennet kokusundan mahrumdur.(ENVARÜL AŞIKIN)

Yüce Allah dünyaya geldiklerinden beri kendilerine buğz ederek yüzlerine bakmadığı bir kavimle bir ülkeyi onarır ve geçim imkanlarını geliştirir. (MÜKAŞEFETܒL KULUP/S.149)

Hz. Aişe radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim:
"Kim Allah'a itaat etmeye nezrederse hemen itaat etsin. Kim de Allah'a isyan etmeye nezrederse, sakın isyan etmesin."(KÜTÜB-İ SİTTE/5693)

İbnu Abbâs radıyallahu anhüm anlatıyor: "Resulullah aleyhissaIâtu vesselâm hutbe verirken, güneşte ayakta duran bir adam gördü. Bunun niye orada durduğunu sordu.
"Bu Ebu İsraîl'dir, güneşte durarak oruç tutmaya, yiyip içmemeye, gölgede oturmamaya ve konuşmamaya nezretmiştir!" dediler. Aleyhissalâtu vesselâm: "Ona söyleyin; gölgelensin ve konuşsun, ancak orucunu tamamlasın" buyurdular." (KÜTÜB-İ SİTTE/5697)

Sâbit İbnu'd-Dahhâk radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam, Resulullah aleyhissalâtu vesselâm'a: "Ben şu şu yerde bir kurban kesmeye nezrettim!" dedi. Zikrettiği yer cahilliye insanlarının kurban kestikleri bir yerdi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Orada, kendisine ibadet edilen cahilliye putlarından biri var mı?" diye sordu. Adam:
"Hayır!" deyince:
"Pekiyi orada, onların bayramlarından bir bayram kutlanıyor mu?" diye sordu. Onlar yine "hayır!" deyince:
"Öyleyse nezrini yerine getir!" emrettiler." (KÜTÜB-İ SİTTE/5707)

İstanbul - 17.06.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail