-62-


Peygamberimiz’e(s.a.v )”Ana-babanın evlat üzerinde ne hakkı vardır?” diye sorarlar. Peygamberimiz(s.a.v), “Analar senin hem cennetin hem de cehennemindir” diye buyururlar. (MÜKAŞEFETܒL KULUP/ S.155)

Bela, Allah’ın kamçılarından bir kamçıdır. Onunla kullarını kendine yöneltir. (ENVARÜL AŞIKIN/S.211)

Benim ümmetimin şehitlerinin çoğu yastık ve yatakta ölürler. Cenk safları arasında can veren çok kimse vardır ki, onların niyetini Allah bilir. (KİMYA-YI SAADET/S.607)

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Peygamberlerden birini bir karınca ısırdı. O da (öfkelenerek) karıncanın yuvasının yakılmasını emretti ve yâkıldı. Allah Teâla Hazretleri ona şöyle vahyetti: "Seni bir karınca ısırmışken, sen tesbih eden bir ümmeti yaktın." (KÜTÜB-İ SİTTE/1969)

Ömer İbnu'l-Hattâb (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtü vesselam)'a bir grup esir getirilmişti. İçlerinde bir kadın vardı, göğüsleri sütle dolu idi. Bu kadın (sağa sola) koşuyor, esirler arasında bir çocuk bulduğu zaman onu yakalayıp kucaklıyor, göğsüne bastırıyor ve emziriyordu. (Dikkâtleri çeken bu manzara karşısında), aleyhissalâtu vesselâm:
"Bu kadının, çocuğunu ateşe atacağına kanaatiniz olur mu?" dedi. Bizler:
"Hayır!" diye cevap verince:
"(Bilin ki), Allah'ın kullarına olan rahmeti, bu kadının çocuğuna olan şefkâtinden fazladır" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/1961)

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpek de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti."
Resulullah' ın yanındakilerden bazıları:
"Ey Allah'ın Resulü! Yani bize hayvanlar (a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalâtu vesselâm:
"Evet! Her "yaş ciğer" (sahibi) için bir ücret vardır" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/1962)

İstanbul - 24.06.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail