-69-


Ümmetin alimleri hükümdarlarına muvafakat etmedikçe,ümmet. Allah’ın himayesindedir. (KİMYA-YI SAADET 240)

Mescidi imar eden Allah insanıdır. (ENVARÜL AŞIKIN S.421)

Her namazını sonuncu namazın gibi kıl. Ertesi gün özür dileyeceğin hiçbir söz ağzından çıkarma. Başkalarının elindeki mala aç gözle bakma. (MÜKAŞEFETܒL KULUB S;230)

Allah’a kabul edileceğinden emin olduğunuz zaman dua ediniz. Bilinizki Allah gaflet ve oyun içinde olan kalpten dua kabul etmez. (TIRMIZİ S;3707)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: " Bizden bazı kimselerin ihtiyaçlarından fazla arazileri vardı. Onlar: " Biz arazimizi üçte bire veya dörtte bire veya yarıya kiraya verelim " dediler. Bunun üzerine Aleyhissalâtu vesselâm: " Kimin arazisi varsa bizzat eksin veya bir kardeşine bağışlasın; ne ücret mukabili versin ne de kiraya versin! " buyurdular. " (KÜTÜB-İ SİTTE - 5351)

Hz. Ali (radıyallâhu anh) anlatıyor: " Resülullah (aleyhissalatu vesselâm)'a bir katır hediye edilmişti, ona bindi. Ben kendisine: " Eşekleri atlara aşırtsak da bunun gibi katırlar elde etsek olmaz mı? " dedim. Şöyle cevap verdi: " Bunu (şeriatın bu meseledeki hükmünü) bilmeyenler yapar." (KÜTÜB-İ SİTTE - 2205)

İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: " Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, şöyle diyordu: " Allah'dan daha kıskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir." (KÜTÜB-İ SİTTE - 4277)

Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: " Kim, iki at arasına, geçeceğinden emin olunmayan bir üçüncü at dahil ederse, bu kumar olmaz. Kim de geçeceğinden emin olunan atı dahil ederse bu kumar olur. " (KÜTÜB-İ SİTTE - 2188)

 

 

İstanbul - 22.07.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail