-74-


Füc’eten (yani ansızın) ölmek öfke ile yakalanmaktır. (TEZKİRETİ’L KURTUBÎ/S.37)

Füc’eten ölüm mümin için rahatlıktır. Kafir yahut Fasık için ise Allah’ın öfke ile yakalamasının alametidir. (TEZKİRETİ’L KURTUBÎ/S.38)

Benim güzel kokumu almayı arzu edenler, kırmızı gül koklasın. (KENZÜL İRFAN /S.283)

Kıyamet gününde günahkar bir kul amel hususunda müflis olduğu bir ümitsizliğe düşer. Hak Teala ona şöyle hitap eder: “Falan yerdeki kulum, falan alimi bilir misin? Falan alimi tanır mısın?”
-İzzet sahibi rabbim, onu bilir ve tanırım.
-Yürü git, seni O’na bağışladım. (NEFAHATܒL-ÜNS/S.51)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kıyamet günü ölüm getirilir. Sırat üzerinde durdurulur ve: "Ey cennet ahalisi!" diye nida edilir. Cennettekiler, (bu çağrı üzerine) içinde bulundukları (o güzel) yerden çıkarılacakları korku ve heyecanıyla bakarlar. Sonra da: "Ey cehennem ahalisi!" diye nida edilir. Onlar da içinde bulundukları (o fena) yerden çıkarılacakları ümit ve sevinciyle bakarlar. (Ölüm gösterilerek) "Bunu tanıyor musunuz?" denilir. (Cennetlikler ve cehennemlikler hepsi bir ağızdan:) "Evet! Bu ölümdür" derler." Resulullah aleyhissalâtu vesselam buyurdu ki: "Bundan sonra emredilir ve Sırat üzerinde ölüm kesilir. Sonra her iki tarafa birden: "Haydi bulunduğunuz hal üzere ebediyet sizindir, burada artık ölüm yoktur" denilir."(KÜTÜB-İ SİTTE/7295)

Ebu Sa'îd radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "(Cehennemde) kafirin vücudu büyür. Öyle ki bir azı dişi Uhud dağından büyük olur. Vücudunun dişinden büyüklüğü, sizden birinin vücudunun dişinden büyüklüğü gibidir."(KÜTÜB-İ SİTTE/7292)

 

İstanbul - 07.08.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail