-82-


Hz. Peygamber İbn Mes’ud’a “İslam kulplarından en sağlam hangisidir, bilir misin?” diye sordu. O da “Bunu Allah Resulü daha iyi bilir.” Dedi. Bunun üzerine Allah Resulü “Hakk’ta olan dostluk, Hakk’ta olan sevgi, Hakk’ta olan buğz” buyurmuşlarıdır. (NEFAHATܒL-ÜNS/S.51)

Kim bir zalime yardım ederse, Allah o zalime yardım eden kişiyi musallat eder. (FİHİ MÂ- FİH/S.7)

Hz. Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Kurban bayramında kılınan namaz iki rek'attir, Fıtır (Ramazan) bayramında kılınan namaz iki rek'attir, sefer namazı iki rek'attir, cum'a namazı da iki rek'attir. Bunlar Resulullah (aleyhissalatu vesselâm)'ın lisanı üzere, tamamdır, kısaltma yoktur." (KÜTÜB-İ SİTTE/2309)

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Ben Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanında idim. Bir adam huzuruna gelerek:
"Ey Allah'ın Resulü, dedi, ben bir hadd (suçu) işledim, cezasını tatbik et!"
Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) adama (bir şey) sormadı. Derken namaz vakti girdi. Resulullah'la birlikte o da namaz kıldı. Aleyhissalâtu vesselâm namazını tamamlayınca, adam yanına geldi ve:
"Ey Allah'ın Resulü! dedi, ben hadd (çeşidine giren bir suç) işledim. Bana Allah'ın Kitabını tatbik et!"
Efendimiz:
"Sen bizimle birlikte namazını eda etmedin mi?" diye sordu. Adam:
"Evet!" dedi. Efendimiz:
"Öyleyse git. Zîra Allah, senin günahını affetti" veya -hadd'ini affetti" dedi." (KÜTÜB-İ SİTTE/2296)

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu. Yıkanmanız talep edilirse yıkanıverin." (KÜTÜB-İ SİTTE/4011)

İstanbul - 16.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail