-83-


Zulüm, kıyamet günü zulmetler olarak gelir. (GÜNYET’ÜN TALİBİN/S:561)

İlim hazinedir, anahtarı ise sualdir.(KENZÜL İRFAN/S:86)

Yüce Allah Kelime-i Tevhid dışında kullarına namaz kadar sevdiği bir ibadet farz kılmış değildir. Eğer bundan daha çok bir ibadet sevmiş olsaydı, Melekleri onu yapardı. Oysa ki onların kimi ru’ku da, kimi secdede.kimi kıyamda ve kimi de kuud halindedirler.(MÜKAŞEFET’ÜL KULUB/S.350)

 - Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm): "İnsanlara ne oluyor da namaz kılarken gözlerini semaya kaldırıyorlar? '' dedi ve bu hususta sert sözler söyledi. Sonra konuşmasını şöyle tamamladı: "Ya bundan vazgeçerler ya da gözleri çıkarılır."(KÜTÜB-İ SİTTE/2692)

 - İbnu Ömer radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Gözlerinizin hızla kör olmaması için, namazdayken onları semaya kaldırmayın."(KÜTÜB-İ SİTTE/6265)

 - Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur." ."(KÜTÜB-İ SİTTE/958)

- Hz.Câbir (radıyalahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Kim bir ihsana mazhar olursa, bulduğu takdirde karşılığını hemen versin, bulamazsa, verene senâda bulunsun. Zira onu övmekle, teşekkürünü yerine getirmiş olur. Ketmeden (karşılık vermeyen) nankörlük etmiş olur" dedi. (KÜTÜB-İ SİTTE/959)

 

İstanbul - 18.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail