-86-


Şaban girdiği zaman nefslerinizi temizleyiniz. Niyyetlerinizi güzelleştiriniz.(İLAHİ NİZAM/ S.682)

Şaban ayına :
-Şaban….
İsmi verilmesinin bir sebebi odur ki, o ayda ramazan ayına hayırlar dağılır.
Ramazan ayına da:
Ramazan… denmesinin sebebi o ayda günahların yanıp silinmesidir.(GÜNYET’ÜT-TALİBİN/ S.565)

Dünyanın sihri Harut Marut sihrinden daha fazladır; ondan sakının. (KİMYA-YI SAADET/ S.58)
Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ezanla kaamet arasında yapılan dua reddedilmez (mutlaka kabule mazhar olur.)" "Öyleyse, dendi, "ey Allah'ın Resûlü, nasıl dua edelim?"
"Allah'tan, dedi, dünya ve âhiret için âfıyet isteyin!" (KÜTÜB-İ SİTTE/1732)

Hz. Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasında durur. Bana salat okunmadıkça, Allah'a yükselmez. (Beni hayvanına binen yolcunun maşrapası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun.)" (KÜTÜB-İ SİTTE/1745)

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm sevdiği bir şeyi görünce: "Hamd o Allah'a mahsustur ki sâlih şeyler sadece onun lütuf ve nimetiyle tamamlanır" derdi. Hoşlanmadığı bir şey görünce de: "Her durum üzerine Allah'a hamd olsun" derdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/7095)

Hz. Câbir (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bir kimse evine veya yatağına gir'ince hemen bir melek ve bir şeytan alelacele gelirler. Melek:
"Hayırla aç!" der. Şeytan da:
"Şerle aç!" der.
Adam, şayet (o sırada) Allah'ı zikrederse melek Şeytanı kovar ve onu korumaya başlar. Adam uykusundan uyanınca, melek ve şeytan aynı şeyi yine söylerler. Adam, şayet: "Nefsimi, ölümden sonra bana geri iade eden ve uykusunda öldürmeyen Allah'a hamd olsun. İzniyle yedi semayı arzın üzerine düşmekten alıkoyan Allah'a hamd olsun" dese bu kimse yatağından düşüp ölse şehit olur, kalkıp namaz kılsa faziletler içinde namaz kılmış olur." (KÜTÜB-İ SİTTE/1728)

İstanbul - 30.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail