-87-


Nesai kaydeder ve Üsame’den rivayet eder:
Resulullah’a dedim ki-
-Ey Allah’ın Resulü hiçbir ayda Şa’ban ayındaki kadar oruç tuttuğunu görmedim!
Buyurdular ki:
Bu bir aydır ki ;insanlar Recep ve Ramazan ayları arasında gafil olurlar. Halbuki O ,öyle bir aydır ki O’nda ameller,alemlerin Rabbı olan Allah’a yükselir. Bende,oruçlu bulunduğum halde amelimin Allah’a yükselmesini isterim.(İLAHİ NİZAM/ S.681)

İki hanımı olupta birine daha çok meyleden,kıyamete bir tarafı eğri olarak gelir.(KİMYA-YI SAADET /S.199)

Temîmu'd-Dâri radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Din nasihatten (hayırhahlıktan) ibarettir!" demişti. Biz sorduk: "Ey Allah'ın Resûlü! Kimin için hayırhah olmaktır?" "Allah için, Allah'ın kitabı için, Resûlü için ve Müslümanların imamları ve hepsi için!" buyurdular."(KÜTÜB-İ SİTTE/ 5718)

Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düyüm yerine eliyle vurarak üzerine uzun bir gece olsun, yat" dileğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir hâlet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer." "(KÜTÜB-İ SİTTE/ 2984)

 Ukbe İbnu Amir (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini işittim: "Rabbin, koyun güden bir çobanın, bir dağın zirvesine çıkıp namaz için ezan okuyup sonra da namaz kılmasından hoşlanır ve AIIah-u Teâlâ hazretleri şöyle der: "Benim şu kuluma bakın! Ezan okuyor, namaz kılıyor, yani benden korkuyor. Kasem olsun, kulumu affettim ve onu cennetime dahil ettim."(KÜTÜB-İ SİTTE/2298)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Zani bir kimse, zina yaptığı sırada mü'min olarak zina yapmaz, hırsız da çaldığı sırada mü'min olarak hırsızlık yapmaz, içkici, içki içtiği sırada mü'min olduğu halde içki içmez; insanların, onun yüzünden, gözlerini kendine kaldıracakları kadar nazarlarında kıymetli olan bir şeyi mü'min olarak yağmalamaz." (KÜTÜB-İ SİTTE/ 5844)

Ebu Eyyub radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissâlatu vesselâm buyurdular ki:
"Dört şey vardır, bunlar geçmiş peygamberlerin sünnetlerindendir: Haya, koku sürünme, evlenme, misvak kullanma."(KÜTÜB-İ SİTTE/ 5806)

 

 

İstanbul - 02.10.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail