-91-


Bu ay Ramazan’a kuvvet verir. Eğer bir kimse bu ayda ibadete kuvvet verir ve Ramazan-ı Şerif’e de yetişirse Cenab-ı Hakk o kulunun günahlarını affedeceğini vaat ediyor. (İLAHİ EMİRLER/S.262)
 

Resulullah (SAV) Efendimiz “Küfürden ve borçtan Allah’a sığınırım” deyince, bir adam:

- Ya Resulullah! Borcu küfre denk mi kılıyorsun, deyince Resulullah:

- Evet…buyurdular.(SÜNEN’ÜN – NESEİ/S.768)
 

Allah-u Teala Ömer’in öfkesi ile gazaba gelir, O’nun rızası ile de hoşnut olur. (TABAKAT’ÜL KÜBRA/S.1116)
 

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman gecesinde namaz kılın, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Allah Teala hazretleri o gün, güneşin batmasıyla, dünya semasına iner ve şöyle der: "Bana istiğfar eden yok mu mağfiret etsem! Benden rızık isteyen yok mu rızık versem, belaya maruz kalan yok mu afiyet versem... Şöyle olan yok mu, böyle olan yok mu?" Bu hal fecrin sökmesine kadar devam eder." (KÜTÜB_İ SİTTE/6364)
 

Ebu Musa el-Es'ari radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Allah Teala hazretleri, Şa'ban ayının on beşinci gecesi (kullarına rahmetle) nazar eder ve müşrikle, müşahin (kindar bencil) hariç herkese mağfiret buyurur." (KÜTÜB_İ SİTTE/6365)
 

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Cum'a günü abdest alan kimse bununla fazilet kazanır. Bu, güzel bir ameldir. Farzı da yerine getirmiş olur. Kim de guslederse, gusül daha faziletlidir." (KÜTÜB_İ SİTTE/6274)

İstanbul - 16.10.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail