-93-


Ve “Kalem” akl-ı evvelden ibarettir.  (TEDBİRAT-I İLAHİYYE/ S.224)

Hangi amel ki ona dair bir emrimiz yoktur; o makbul değildir. (TABAKAT’ÜL KÜBRA/S.1334)

Bir evde erkek için bir yatak, ailesi için bir yatak olmalıdır. Üçüncü yatak misafir içindir. Dördüncü yatak ise şeytanındır. (SÜNEN’ÜN NESEİ/S.538)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Her müslüman yedi günde bir kere yıkanmalıdır, bu gün de cuma günü olmalıdır." (KÜTÜB-İ SİTTE/3779)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Zemzem suyu ne maksatla içilirse o maksatla faydalıdır."(KÜTÜB-İ SİTTE/6872)

Safiyye Bintu Şeybe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ı Fetih yılında dinlemiştim. Şöyle buyurdular:

"Ey insanlar! Allah arz ve semayı yarattığı gün Mekke'yi haram kılmıştır. Orası Kıyamet gününe kadar haramdır. Bitkisi sürülmez, av hayvanı ürkütülmez, buluntusu da sadece (sahibini bulmak üzere) ilan etmek için alınır."

Bu esnada (amcası) Abbas radıyallahu anh: "İzhir otu hariç (olsun!). Çünkü evler ve kabirler için ona ihtiyacımız var!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm da: "İzhir otu hariç!" buyurdular."(KÜTÜB-İ SİTTE/6881)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ey Allahım! İbrahim aleyhisselâm senin Halilindir, peygamberindir. Sen Mekke'yi İbrahim'in diliyle haram kıldın. Ey Allahım! Ben de senin Abd’in ve peygamberinim. Ben de (Medine'yi) iki kayalığı arasında kalan kısmıyla haram kılıyorum."(KÜTÜB- İ SİTTE/6883)

İstanbul - 24.10.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail