-96-


Amilleriniz ve valileriniz sizin amellerinizdir. (TEDBİRAT-I İLAHİYYE /S.110)

Kalp rabbın evidir. (TABAKAT’ÜL KÜBRA/S.1248)

Ümmetimden iki cemaat vardır kiAllah onları cehennem ateşinden muhafaza etmiştir. Birisi Hind’e karşı savaşanlar diğeri İsa b Meryem ile beraber olanlar. (SÜNEN’ÜN NESEİ S:418)

Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "(Muteber) oruç, (hep beraber) tuttuğunuz gündekidir. (Muteber) iftar, hep beraber) ettiğiniz gündekidir. (Muteber) kurban (hep beraber) kurban kestiğiniz gündekidir.''(KÜTÜB-İ SİTTE/3099)

Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Üç şey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak. (KÜTÜB-İ SİTTE/3108)

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a oçuçlunun hanımıyla mübaşeretinden sordu. Aleyhissalatu vessalam ruhsat verdi. Arkadan bir başkası geldi, o da aynı şeyi sordu. Buna mübâşereti yasakladı. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın ruhsat tanıdığı kimse yaşlı birisiydi, yasakladığı kimse de gençti. (KÜTÜB-İ SİTTE/3119)

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez." (KÜTÜB-İ SİTTE/3201)

İstanbul - 04.11.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail