Özelliği Olan Zamanlar
2. Bölüm


MUHARREM
- Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan Muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır." (4539)

- Hz. Ali radıyallahu anh'ın anlattığına göre bir adam ona sorar:
"Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?"
Ali radıyallahu anh şu cevabı verir:
"Ben bu soruyu Resulullah'a soran kimseye rastlamamıştım. Nihayet bir adam sordu. O zaman ben de yanlarında idim. Dedi ki:
"Ey Allah'ın Resûlü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" Şu cevabı lütfettiler:
"Ramazan dışında da oruç tutmak istersen Muharrem ayında tut. Çünkü o Şehrullah (Allah'ın ayı)dır. O ayda bir gün vardır ki, Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek." (4540)

GECE
- Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Gecede bir saat vardır ki, müslüman bir kimsenin Allah'tan, dünya veya ahirete müteallik bir hayır talebi, o saate rastlarsa, Allah dilediğini ona mutlaka verir. Bu saat her gecede vardır." 84541)

Ahmed HULÛSİ- Dua ve Zikir- Duanın Zamanı- Sayfa:26,27
Her aklınıza estiği, içinizden geldiği zamanda DUA edebileceğiniz gibi, belirli günlerin ve gecelerin de DUA'nın gerçekleşmesi hususunda büyük rolü vardır.

Ramazan'ın 20'sinden sonraki tek geceler.
Muharrem'in 10. gecesi.
Receb'in girdiği gece.
Receb'in 15. gecesi.
Mi'râc gecesi..
Şaban ayının 15. gecesi.
Arefe geceleri..
Ramazan ve Hac Bayramları geceleri
Cuma günü hutbe saati ile ikindi arası
Receb'in 27. günü.
Şaban'ın 15. günü.
Ramazan günleri
.
Arefe günleri
Muharrem'in 10. Günü
Zilhicce'nin 10. günü

Biz bu günleri böylece verdikten sonra, özellikle geceler üzerinde durulması ve dahi, gece yarısından sonraki saatlerin iyi değerlendirilmesi üzerinde duralım…

MERKÜR ROTARI:
Nuran TUNCEL-A’dan Z’ye ATROLOJİ
-1.Kitap- “ROTAR”DA NELER OLUR?
Sayfa:254, 255
Merkür’ün rotarı yaşantımızda çok önemli bir yer tutar.
Bu zaman zarfında, Merkür’den beyinlerimize ulaşan kozmik ışınımlar, düşünce yapımızda yavaşlamaya sebep olacak etkiler yayar.
Bu yüzden, isabetli, düzgün ve dikkatli düşünmeyi engeller.
Bu devrede alınan kararlar, çok büyük bir ihtimalle, ileride pişmanlığa sebep olur.
…bu dönemde, yeni bir işe girişmemeli, önemli kararlar alınmamalı, uygulamaya geçilmemelidir..

…

…evvelce başlanmış ama askıda kalmış işleriniz varsa, onları indirip bir göz atabilirsiniz.

KERAHET VAKİTLERİ:
Ahmet Fevzi YÜKSEL
-Okur E-maillerine Yanıt.. 22.01.2000
1) Resulullah efendimizin getirdiği öneriler paketinde, en önemli yeri tutar namaz. Ve Güneşin hareketine göre, gün içinde 5 vakte tanzim edilmiştir. Ve namazın vakti vardır, o vakitler içinde eda edilmelidir. Oruç gibi kazası olamaz namazın. Belirttiğiniz gibi, namaz kılınmasının yasaklandığı saatler vardır. Bunlar kerahat vakti diye belirtilmiştir  ve sabahleyin güneşin ışınlarını dünya üzerine etkili bir şekilde göndermeye başladığı andan itibaren yaklaşık 45 dk. süreyi içerir. Dolayısı ile sabah namazı bu andan önce eda edilmeli bu vakte bırakılmamalıdır.
Öğlen namazı öncesi kerahat vakti aynı şekilde Güneşin zirvede olup ışınlarının dünyayı 90 derecellik bir açı ile bombardımana tutmaya başlamasından 45 dk.lık bir zamanı içerir.
En son akşam üzeri Güneşin artık ufuk çizgisinden yok olmadan önce gönderdiği en son güçlü tesirlerdir
Bu zamanlarda Güneşin yüksek radyasyonuna maruz kalan beyinlerde menfi tesirler oluşturduğunu tesbit eden efendimiz, namazda okunan ve  genel zikir türüne giren duaların o anlarda insanlara bir fayda sağlamadığını bildiği için önermemiştir.
Zira ibadetler tapınma ve tanrıya yaranma çalışmaları değil, sistem içinde yer alan insanın sistemin şartlarından faydalanarak kendini ve Allah’ı tanıma yolunda atak yaptıran  öneriler zinciridir.
2) Bu saatlerde zikir yapmanın hiç bir sakıncası yoktur. Zira yapılan zikirler Özel zikir grubu içinde yer alan  Esmaü'l-Hüsna diye bilinen  Allah’a ait isimlerin tekrarıdır. Genel zikir türünden değildir.Bu tür özel zikir grubundaki kelime tekrarları beyni çok güçlendireceğinden dolayı kerahat vaktinin  oluşturacağı tesirlerden beynin menfi olarak  alacağı tesirleri de minimize edecektir
.

Ahmet Fevzi YÜKSEL- “CUM'A”  Başlıklı yazıdan
Namaz kılmanın uygun olmadığı, yasaklandığı, sabah, gün doğumundan 45-50 dakika evvel, öğlen, güneşin zirveye (dik konuma) gelmesinden takriben 45 dakika önce ve akşam, güneşin batmasına 45 dakika kala gibi vakitler mekruh sayılırken, bu özellik, sadece Cuma namazında geçerliliğini yitirmektedir.
Şu Hadis de konuya ışık tutuyor:
"Her gün zevalden (Güneşin en dik konuma gelmesi) evvel Güneş ortalandığı vakit, Cehennemin ateşini yakar ve Cehennemi hazırlarlar. Bu saatlerde namaz kılmayın, bundan yalnız Cum'a müstesnadır. Cum'a gününün hepsi namazdır. 0 günde Cehennem hazırlanmaz." (İbn Hibban'Züafa'da) Bir başka Hadisinde, yine bu hususla ilgili olarak Resûlullah Efendimiz şöyle buyurmuştur; "Şeytanların boynuzları, güneş ile beraber doğar, güneş yükselince ayrılır. Zevale gelince tekrar gelirler, alçalmaya başlayınca ayrılırlar, batacağı sırada tekrar gelir ve battıktan sonra tekrar ayrılır." (Müslim)

Derleyen: Hamdi Cenik
hamdicenik@hotmail.com
İstanbul -21
.03.
2006
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail