İnternette aradığımıza kolayca ulaşabiliyor, kimimiz için karmaşık gelen dünyasında işimize yarayan uygulamaları seçebiliyor muyuz?

Yani, sörf yapmayı biliyor muyuz?...

Bu yazıda, kimi profesyonel kullanıcıların bile bilmediği bazı arama tekniklerini görmek istedim.

Nerede Aranmalı?

Arama motorları, aradığınız sözcükleri içermesi koşuluyla her tür siteyi karşınıza getirir. Arama yaptığınız sitenin Türkçe olmasına dikkât edin. İngilizce’de bulunan eş anlamlı kelimeler, İngilizce bilseniz bile kafanızı karıştırabilir. Çünkü eğer bir site araması yapıyorsanız, muhtemelen içerik hakkında fazla bir bilgi verilmeyecektir.

Birkaç Türkçe içerikli arama motoru:

http://www.netbul.com/
http://www.arabul.com/
http://arama.yore.com.tr/
http://www.arama.com/
http://www.altanvista.com/
http://www.hemenbul.com/

Bu siteler oldukça yüksek ziyaretçi kapasitesine sahipler. Yeni açılan arama motorlarını bundan önceki “Web’de Yeni Arama Motorları” yazısını okumuşsanız, gezme fırsatı bulmuşunuzdur.

İşte teknikler:

Örnek: Microsoft Windows 2000
Bu üç sözcüğün veya herhangi birinin geçtiği tüm web sayfalarını bulur. Üçünün de geçtiği siteleri ilk sıraya koyar, ancak yine de bu çok rafine bir araştırma olmaz.

Örnek: “Microsoft Windows 2000”
Sadece bu üç sözcüğün aynı sıra ve şekilde yer aldığı web sayfalarını bulur.

Örnek: +Microsoft+Windows-2000
İçinde “Microsoft” ve “Windows” sözcükleri geçen, ancak “2000” geçmeyen web sayfalarını bulur. + işareti sayfada o sözcüğün bulunmasını, - işareti bulunmamasını şart koşar.

Örnek: +”Microsoft Windows”+”Office”-“97”
İçinde “Microsoft Windows” sözcüklerinin aynen bu şekilde yan yana geçtiği, “Office” sözcüğünün de mutlaka bulunduğu, ancak “97” sözcüğünü içermeyen web sayfalarını bulur.

İstanbul - 05.06.2002
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail