ARAF Suresinden aldığım bazı manaları paylaşmak isterim;

7:171. Bir zamanlar dağı İsrailoğullarının üzerine gölge gibi kaldırdık da üstlerine düşecek sandılar. "SİZE VERDİĞİMİ KUVVETLE TUTUN VE İÇİNDE OLANI HATIRLAYIN Kİ KORUNASINIZ" dedik.

(Ayetteki dağ, Allahın insanlığa kelimelerle hitap ettiği yüksek ve mukaddes yerdir. Bu kitap, içinde kuvvetle tutulması, hatırlanması ve bağlı kalınması emredilen hükümler bulunan, Duvarlarda veya raflarda yüksek yerlere koyduğumuz Kur'andır.)

172. Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Adem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhit olduk, dediler.

173. Yahut "Daha önce babalarımız Allah'a ortak koştu, biz de onlardan sonra gelen bir nesildik (onların izinden gittik). Bâtıl işleyenlerin yüzünden bizi helâk edecek misin?" dememeniz için (böyle yaptık).

(Rabbimiz yalnız Allah olduğunu bilirken ve buna şahitler iken, içindeki hükümlere kuvvetle bağlı kalmamız gerektiğini bildiğimiz, yüksek tuttuğumuz mukaddes kitap varken, yarın onu bırakıp kendilerine uyduğumuz babalarımızı suçlayabilirmiyiz?)

174. “Belki inkârdan dönerler diye âyetleri böyle ayrıntılı bir şekilde açıklıyoruz.”

7-el-A'RÂF Bismillâhirrahmânirrahîm

1. Elif. Lâm. Mîm. Sâd.

2. (Bu), kendisiyle uyarman, inananlara öğüt vermen için sana indirilen bir kitaptır. Artık bu hususta kalbinde (SADrında) bir şüphe olmasın.

3. RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENE (Kur'an'a) TABİ OLUN. O'NU BIRAKIP DA BAŞKA DOSTLARA TABİ OLMAYIN. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!

4. Nice memleketler var ki biz onları helâk ettik. Azabımız onlara geceleyin yahut gündüz istirahat ederlerken geldi.

5. Azabımız onlara geldiğinde çağırışları, "Biz gerçekten zalim kişilermişiz" demelerinden başka bir şey olmadı.

6. Elbette kendilerine peygamber gönderilen kimseleri de, gönderilen peygamberleri de mutlaka SORGUYA ÇEKECEĞİZ!

7. Ve onlara (olup bitenleri) İLİMLE mutlaka ANLATACAĞIZ. Biz, onlardan uzak değiliz.

Araf:203. Onlara bir mucize getirmediğin zaman, (ötekiler gibi) onu da derleyip getirseydin ya! derler. De ki: BEN ANCAK RABBİMDEN BANA VAHYOLUNANA TABİ OLURUM. Bu (Kur'an), Rabbinizden gelen BASÎRETlerdir (basiret-SAD); inanan bir kavim için hidayet ve rahmettir.

Turisina
http://afyuksel.com

30.05.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail