Web üzerinde aradığınızı bulmanın en kısa yollarından bir tanesi de popüler arama motorlarından yararlanmak. Peki acaba, arama motorları, ulaşmak istediğiniz bilgiyi size en doğru biçimde ve en kısa zamanda sunabiliyor mu? Yoksa, bilgi yumağını giderek artırıp sizlere neyi aradığınızı dahi unutturacak biçimde komplike sonuçlar mı döküyor?

İnternet üzerinde tahmin edilen 1.6 milyar sayfa arasından ve 250 milyonun üzerindeki resim içerisinde kaybolmadan, aradığınıza nasıl ulaşırsınız?
İnternette yeni açılan ve az bilinen arama motorlarıyla, aradığınız bilgilere daha az bir zamanda ulaşmanız mümkün...
Bu arama motorlarının çalışma prensipleri ve indeksleme metotları birbirlerinden oldukça farklı olmasına rağmen, yeni açılan motorlar eski alışkanlıklarınızı değiştirebilir.

Google Önde

İnternet üzerinde en çok kullanan arama makinesi olma özelliğini Yahoo henüz kimseye kaptırmamış olsa da, Yahoo'daki aramaların aslında Google üzerinde gerçekleştiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Sayfa indeksleme, görüntüleme, güncelleme ve genişlik olarak şu ana kadarki en başarılı arama motorlarından biri olan Google, rakiplerinden bir adım önde olmaya devam ediyor.
Lakin, Vivosimio, Teoma, Wisenut, Daypop gibi, daha az "popüler" ve oldukça başarılı diğer arama motorlarından haberiniz var mı? Oldukça başarılı olan ve gün geçtikçe genişleyen motorlar, gelecek vaat ederken pek çoğu, aradığınız bilgiye daha çabuk ulaşmanın alternatif bir metodu haline gelebilecek kapasite ve yetenekte.

Diğerleri

Vivisimio (vivisimio.com)

Meta arama makinesi olarak tasarlanan bu sitede, Yahoo ve Hotbot gibi farklı arama makinelerindeki datalar toplanarak tek bir pencere içerisinde etkin ve kullanıcı dostu bir şekilde görüntüleniyor. Kategorize edilmiş sonuçlar arasında inceleme yapabildiğiniz site üzerinde ayrıca, MP3 arama desteği de veriyor. Henüz MP3 motoru pek başarılı olmasa da yakın bir gelecekte daha pozitif sonuçlar getireceğine eminiz.

Teoma (www.teoma.com)

Internet'te surf yapan gezginleri tatmin edebilecek bir başka arama motoru olan Teoma, geniş arama seçenekleri, kaynak arama obsiyonu ve Google benzeri sonuç gösterimi ile oldukça iyi bir performans ortaya koyuyor.

Wisenut (www.wisenut.com)

Google mantığını ve teknik özelliklerini kullanarak arama işlemini gerçekleştiren motor, bir adım ileri giderek linklerin kalitesini değerlendiriyor ve makale sonuçlarını bu mantık düzleminde sıralıyor. Gelecekte daha gelişmiş ve daha iyi endekslenmiş sonuçlar beklenebilir.

Daypop (www.daypop.com)

Henüz pek başarılı olmasa da, haber siteleri için özel geliştirilen bu arama motoru kompleks bilgilere ulaşmak biraz zor. Sonuç gösterge sayfası karmaşık ve zor anlaşılır. Yine de denemekte yarar var.

İstanbul - 16.04.2002
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail