Profesor Kevin Warwick, yıllar süren çalışmaların ardından bileğine sinir sistemine bağlı bir çip yerleştirdi.

İnsan ve makine arasındaki çizgiyi test etmek için dört yıl önce vücuduna ilk çipi takan İngiliz profesör Warwick, bir adım daha ileri gitti. Warwick yıllar süren çalışmaların ardından bileğinin altındaki sinirlere bağlı bir çip taktırdı. Çip, duyuları aktaran ve kaslarını hareket ettiren sinir kodlarını dinleyecek ve kaydedecek.

Reading Üniversitesi sibernetik profesörü, deneylerinin takma kol ve bacak gibi organların gerçek organlarla eş tepkiler vermesini sağlamasını amaçlıyor. Çiplerin sinir sistemini taklit etmesiyle ortaya çıkabilecek buluşlar, aynı zamanda felçliler için de bir çözüm getirebilir. Ancak Warwick’in kendisi bile deneylerden ne tür bir sonuç alınacağı konusunda henüz kesin bir fikre sahip değil.

“Bu safhada, gerçekten başarılı olup olmayacağımızı bilemiyoruz” diyen Warwick’in testlerdeki temel amacı, elektrik devreleriyle vücudun sinir sistemini bir araya getirerek cyborg üretimine giden yolda ilk adımı atmak. Kendisini bir cyborg kobayı olarak kullanmayı kafasına koyan Warwick, daha önce hiçbir araştırmacının gidemediği kadar ileriye gidiyor.

CYBORG 1.0’DAN 2.0’A

Vücuduna ilk olarak 1998 yılında dokuz günlüğüne bir slikon çip yerleştiren Warwick, bu çipi çalıştığı üniversitedeki bir bilgisayarın kendisinin nerede olduğunu tespit etmesi ve gittiği yönde kapılarla ışıkları açması için kullanmıştı. O dönemde bazıları için oldukça ürkütücü bir fikir olan bu deney, şimdi atılan büyük bir adımla daha da ileri götürülüyor.

Bu sefer yüz küçük iğneden oluşan mikroelektrodlar, fiber yardımıyla Warwick’in sol kolundaki ana sinire bağlandı. Bu sinir beyin ile el ve parmaklar arasındaki iletişimi sağlıyor. Bir radyo vericisi takılan devreler sayesinde çipte oluşan elektrik tepkilerini bir laboratuvar bilgisayarına aktarıyor.

Teorik olarak bilgisayar,  Warwick’in parmağına bir iğne batırıldığında, Warwick elini sıcak ya da soğuk suya soktuğunda, parmaklarını oynattığında ortaya çıkan sinir ateşlemelerinin bir modelini çıkaracak.Aynı zamanda çipe uyarılar göndererek özel sinir dokularının uyarılmasını deneyecek. Bilgisayar, sinirlere bir iğne batması durumunda hissedilen modelde bir uyarı gönderince, Warwick’in beyni iğne batması hissi duyarsa tıpta ve sibernetik biliminde büyük bir ilerleme kaydedilmiş olacak. 

Ancak bu deneylerin başlayabilmesi için haftalar geçmesi gerekecek; zira Warwick şu aralar çipin sinir sistemine düzgün oturup oturmadığını bekleyerek görmek zorunda.

İstanbul - 02.04.2002
http://sufizmveinsan.com

Popüler Bilim
Ağustos 2002


Üst Ana sayfa e-mail