Herkes e-postadan bahsediyor. Neden? Çünkü dünyanın dört bir yanındaki insanlarla iletişim kurmanın en hızlı ve ucuz yolu. Günümüzde 450 milyon kişinin e-posta yoluyla haberleştiği söyleniyor. Bu yazıyı okuduktan sonra, belki siz de onlardan biri olacaksınız. Zaten onlardan biriyseniz, edineceğiniz detaylı bilgilerinizle, e-postayı hakkıyla kullananlardan olacaksınız.

İnsanlar (hepsi olmasa da) önce dumanla haberleşmeye başladılar, sonra güvercinleri kullandılar, atlı ulaştırıcılar, gemiler derken geldik en son noktaya... Elektronik posta, bir bilgisayardan diğerine mesaj göndermenin harika bir yoludur. Dünyanın öbür ucundaki birine mesaj göndermeniz yalnızca birkaç dakika sürer. E-posta, internet üzerinde yapılan işlemlerden en çok kullanılanıdır. E-posta ile sadece yazılı mesaj göndermezsiniz. Mesajlara ses, resim, hareketli görüntü ve diğer bilgisayar dosyalarını iliştirebilir, aynı mesajı isterseniz elli kişiye gönderebilir, mesajları saklayabilirsiniz. Genelde Windows’ larla gelen Outlook Express kullanıldığından, bu programı işleyeceğiz.

Öncelikle; her bilgisayar e-posta gönderebilir diye bir kural yok. Neden mi? Çünkü, bilgisayar donanımınız buna uygun olmayabilir. Yani; fax-modem olmayan bilgisayarlar, internete giremediği için e-posta da gönderemez diyebiliriz. Bazı işyerlerinde modem olmadan internete girilebiliyor, internet bağlantısı farklı olduğundan. O ayrı bir konu. Olayın başlangıcı, internete girmektir. Tabi bilgisayarın yanında, telefon kablosu da modeme bağlanmış olmalı.
Modemler ikiye ayrılır: Dahili (internal) ve harici (external) fax-modem. Harici modemler bilgisayarın dışında kalır. Eğer biri harici modem kullanıyorsa kasanın üstünde ya da hemen yanında görebilirsiniz. Harici modemler dahili modemlere göre daha hızlı ve pahalıdır.

Bilgisayarlarda genel olarak Windows yüklü olduğundan, Outlook Express programını kullanmayı da bilmek gerekiyor. Çok basittir. Diğer e-posta programları da aynı kullanım şekliyle çalışır; aslında aradaki fark yok denecek kadar azdır.

Outlook Express kullanmak için e-posta ayarları programına girmeniz gerekmektedir. Bunlar hesap adı, şifre ve e-posta adresinizi aldığınız şirketin özel ayarlarıdır. Bu bilgileri şu şekilde girebilirsiniz: Araçlar’ dan Hesaplar’a tıkladığınızda, karşınıza bir pencere açılır. Bu pencerede sol üst kısımda Ekle butonu vardır. Tıkladığınızda karşınıza üç seçenek çıkar. Bizi ilgilendiren ilki; Posta. Sonraki pencereye ad ve soyadınızı girebilirsiniz. İleri’ye tıkladığınızda sizden e-posta adresinizi girmeniz istenecektir. Tekrar ileriyi tıklarsınız ve sizden POP3 ayarlarını ister. Bu ayarları da e-postayı aldığınız şirketten size söyleyeceklerdir. Bu ayarlar internetten size gelen postaların hangi adresi takip ederek geleceğini ve gideceğini belirtir. Bir sonraki ekranda e-posta hesap adınızı ve şifrenizi girmeniz istenir. Bundan sonra işlem tamamlanmış demektir. Adresiniz artık aktif haldedir. Outlook Express’ in sol tarafındaki pencereden gelen, giden, silinen, gönderilemeyen postalarınızı takip edersiniz. Yeni bir posta oluşturmak için Yeni Posta iletisini tıklamanız yeterli.
Outlook Express’ in farklı uygulamalar için kolaylaştırılmış bazı kısayol butonları vardır. Bunlar pencerenin hemen üst tarafında gözümüze çarpar. Yazıların dökümünü almak, gelen giden dosyaları manuel denetlemek, herhangi bir postayı bulmak, birini posta adresine eklemek ve yeni bir posta yollamak için kısayollar, tek tıklamayla bu işlevleri aktif hale getiriyor.

Bir posta adresinin yapısı iki ana kısımdan oluşur: Kullanıcı adı ve erişim alanı adı. Bu iki bölüm @ işaretiyle ayrılır. İşte bir e-posta adresi: wolkan98@hotmail.com

Kullanıcı adları, genelde posta sahibinin ismini alır. Eğer aynı kullanıcı adını kullanan başka biri varsa, o zaman yukarıdaki gibi yanına ek harf ya da rakamlar ilave edilir. Aynı e-posta adresinin iki kişiye verilmesi söz konusu değildir. Şöyle e-posta adresleri de olabilir: volkan@home.org 

Erişim alanı türleri:
com ya da co – ticari şirket
edu ya da ac – eğitim kurumları
gov – hükümet kuruluşu
net – internet şirketi
org – kâr amaçlı olmayan kuruluş

E-posta adresinin tamamının kendi istediğiniz biçimde olmasını istiyorsanız, size ait yani adınıza kayıtlı bir erişim alanı almanız ve bunun için de ekstra ödeme yapmanız gerekir.

Bir başka mesele de bedava posta hizmeti veren siteler ve profesyonel hizmet verenler. Bilindiği gibi hotmail, yahoo, mynet v.b posta sunucuları bedava olduğundan ve hiçbir yükümlülük altında olmadıklarından adresinizdeki postaları bir gün silinmiş olarak görmeniz mümkün. Diğer taraftan, yıllık cüzi rakamlarla posta hesabı açtırabiliceğiniz siteler de var...

İstanbul - 10.09.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail