Heyecanın içine girmeden yaşamak, masa üstünde fantastik bir tura çıkmak...
FRP dünyasına hoşgeldiniz!

Türkiye'de henüz yeni yeni yayılmaya başlayan FRP (Fantastic Role Playing), birçok insanı esareti altına almasıyla ünlü, tamamen konuşarak real insanlar arasında oynanan bir oyun.

Bir hayal dünyası...

Oyuna başlarken zarlar ile karakterlerin özellikleri belirleniyor. İster FRP üzerine yazılmış olan kitapları alıp belli çerçevelerde oynuyorsunuz, isterseniz belirlenmiş bir senaryo olmadan, siz yazıyorsunuz. Gidişatı doğaçlama üzerine siz belirliyorsunuz. Hayal gücü kuvvetli olan kazanıyor. Oyunu oynarken ortamın loş bir ışık altında olmasına dikkât edin :)

Bu öyle bir dünya ki, burada insan ırklarının yanı sıra, insana benzeyen başka tür özellikleri olan yaratıklarla canavarlar, ejderhalar, büyücüler, sihirli kılıçlar, kötü ve iyi ruhlar devamlı bir mücadele içinde...
Gizemli bir dünya...

İnsanların artık zevk almak için yaptıkları şeyleri düşününce, bunun çok daha muhteşem görünmesi oldukça olağan.

Fantastik Kurgu’nun Tarihçesi :

Fantastik kurgu türü 20.yüzyılda ortaya çıkan ve en az bilim kurgu kadar ses getirmiş bir edebi akımdır. Köklerini İskandinav ve Orta Avrupa mitolojisinden alan bu türün yaratıcısı J.R.R Tolkien'dir. "Yüzüklerin Efendisi" ile Tolkien okuyucuları yepyeni evrendeki dünyalara kapılarını açtı. Yüzüklerin Efendisin'den esinlenerek yüzlerce kitap yazıldı fantastik kurgu türünde. Ejderha Mızrağı da bu türün en önemli eserlerinden biridir. 

Fantastik kurgu romanlarının yanı sıra her yaşta, her kesimde hayal gücü geniş insanlara hitap edecek Hayali Rol Yapma Oyunları sunulmuştur. Bütün fantazi oyunları, romanlar ve filmler Orta Çağ'da geçmektedir.

Bir FRP sitesi, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki bu oyunu oynamış gençlere sormuş. Bakın cevaplar:

· Kaptıran insanları bir süre için de olsa anlaşılmaz yapar, yanınıza gelip garip muhabbetler açarlar. Başka bir şey konuşması zordur.

· İnsanın eğlenirken aynı zamanda kendini geliştirmesine yarayan, başka kişiliklere bürünebildiğiniz ve farklı kişilikler yaşayabildiğiniz "fantastik oyun".

· Bu dünyadan kopup kendini bulma ortamı, acaip güzel bir olay.

· Gayet yaratıcı ve eğlenceli.

· Uzun süreli oynayabileceğiniz, aynı zamanda bir günlük de oynayabileceğiniz, yeni insanlar tanıyabileceğiniz, tanıdığınız insanların yeteneklerini ve fikirlerini görebileceğiniz; kimi zaman bir şövalye, kimi zaman bir büyücü, kimi zaman bir vampir, kimi zaman hırsız, kısacası aklınıza gelen her şeyi yaşayabileceğiniz bir ortam yaratıyor FRP.

· Hayal kurmak güzel birşeydir. Bunu kimse inkâr edemez. Kurduğunuz hayalin biraz daha gerçekçi olması ise daha güzeldir. Bence FRP, bu olasılığı sağlıyor. Kurduğunuz hayalleri başkaları ile paylaşma, hayalinizi geliştirme olanağını sağlıyor, ayrıca kişiliğinizi geliştirme olanağı da veriyor. Mesela, insanları etkileme olayını öğrenebiliyorsunuz ya da nerede nasıl konuşmak gerektiğini kavrayabiliyorsunuz.
Demek istediğim, FRP' nin faydaları hayli fazla.

İstanbul - 27.08.2002
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail