Günümüzde her şey görselliğe dayalı.

Teknoloji sürekli gelişiyor. Teknoloji geliştikçe görsellik üzerine yapılan çalışmalar da bu ölçüde gelişiyor, uygulama alanları ve olanakları artıyor.

Örneğin, eskiden elle ve büyük zahmetlerle yapılan fotomontaj çalışmaları, bugünün teknolojisiyle daha kolay ve kaliteli biçimde yapılabiliyor. Bir başka örnek de halıcılık sektöründen verebiliriz; insanların elle işledikleri halı desenleri, bugünün teknolojisi ile bilgisayarda yapılıyor.

Masaüstü yayıncılıkta kullanılan programlar yaptıkları işlere göre dört ana kategoriye ayrılırlar:
Taranmış görüntü üzerinde işlem yapmamızı sağlayan pixel tabanlı Image Editing programları, gazete ve dergi gibi metin ağırlıklı tasarımlar için Page Layout programları, tamamen metin içeren uygulamalar için kelime işlemciler ve çizim, grafik tasarımlar için vektörel programlar kullanılır.

Peki mesleği grafik üzerine olan insanlar hangi programları kullanırlar? Bazıları şunlar:
Adobe Photoshop. Image Editing program kategorisinde yer alıyor Photoshop. 
Görsel tasarımı ayaklarının üzerine bastıran ve olmaz sanılan şeylerin kapılarını açarak dünyamıza "ondan önce ve ondan sonra" kavramını getiren Photoshop'u sektörün herhangi bir dalıyla ilgilenip de duymayan kalmamıştır. 

İster basılı ürünler, isterse web ya da görüntü işleme, hangi daldan olursanız olun profesyonel bir Photoshop kullanıcısı olmadan önünüzdeki yollar açılmayacaktır.

Fotoğraflar üzerinde uygulamalar yapmanıza yardımcı olan  Photoshop'un sağladığı uygulamalar, ‘renklendirme'den ‘rötuş’a kadar uzanıyor. Bu nedenle fotoğrafçılar tarafından en çok kullanılan program unvanına sahip.

Macromedia Freehand...
Freehand, çizim ve grafiksel tasarımlar için kullanılan vektörel ve Object Oriented bir programdır. 
Grafik profesyonelleri, Freehand'i yıllardan bu yana gelişmiş illüstrasyonlar ve işlerindeki başarı oranı nedeniyle tercih etmişlerdir.

Yeni neslin Freehand web araçlarına olan uyumluluğu nedeniyle de gelecek yılların vazgeçilmez programı olmaya aday görünüyor.
İster profesyonel baskı ve tasarım işleri, ister amatör çizim araçları olsun, grafikle herhangi bir şekilde ilgilenmeyi düşünen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken bir vektörel çizim programı.

Macromedia Fireworks...
Fireworks, web tasarımında kullanılan temel yazılımlardan biridir.
Benzerlerine rağmen yaygın kullanımı ile endüstri standartları arasında yer almıştır.
Yazılım işlev olarak Freehand ve Photoshop yazılımlarının karışımı gibidir. Hareketli ve durağan görsel malzeme hazırlamak, tuş etkileşim hareketlerini kazandırmak için kullanılır.

Quark XPress... 
Yayın ve mizanpaj programı. 
Bu konudaki beklentilerinizi karşılayacaktır.
Gazete basım alanında kullanılan program, metin düzenleme işlemlerinin yapılmasını sağlıyor.

İstanbul - 25.12.2001
http://sufizmveinsan.com

Kaynak:
1-Altan Güvenli Web Eğitimi, 2-Lasella Eğitim Merkezi, 3-Freehand Bilgileri sitesi.

 


Üst Ana sayfa e-mail