2.Bölüm

Kaybolan Dosyaları Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?  

İlk bölüm genel olarak Windows içinde kullanılan programların (örn; Word, Excel, Microsoft outlook) oluşturduğu dosyaların güvenliğini sağlamak ve yedeklemek üzere hazırlanmıştır. Aklımızda bulunması gereken şey, bu programların kullandığımız dosyaları oluşturmaya yarayan araçlar olduğu ve dosyalarımızı yedeklediysek programın bozulmasının bizi pek de zora sokmayacağıdır.

Şimdi işleyeceğimiz konu ise yedekleyemediğimiz dosyalarımızı kaybolmuşsa bulmak, Windows’ umuz bozulmuşsa geri getirmek ve işletim sistemimizi düzenli temizlemek konularında yapılabilecek düzenlemeler... Bir başka unutulmaması gereken konuda da şu: Önlem almak, kaybı telafi etmeye çalışmaktan daha akıllıcadır. Bilgisayar kullanan herkesin standart kullanım bilgileri içersinde bunlar olmalı:

Windows 95/98/Me:

Gerekli durumlar için bir başlangıç disketi oluşturmak…

Windows yeniden başlatılamıyorsa büyük ihtimalle başlangıç disketi oluşturmak dışındaki alternatifler tıkanmış demektir. Hazırlıklı olmak adına Windows kurulumunun hemen ardından bir başlangıç disketi oluşturmalısınız.

 • “Bilgisayarım/Denetim Masası/Program Ekle/Kaldır” simgelerine tıklayın.
 • “Program Ekle/Kaldır Özellikleri” iletişim penceresinde Başlangıç Disketi kartını seçin.
 • Disketi sürücüye yerleştirdikten sonra, Disket Oluştur düğmesine tıklayın. Diskette daha önce kayıtlı dosyalar silinecektir.
 • Windows-CD’ sini ait olduğu sürücüye yerleştirin ve Tamam’ a tıklayarak bir sonraki uyarıya geçin.
 • Sistemin görevini tamamlamasını bekleyin. Diskete yazma işlemi bittikten sonra bir adet Windows başlangıç disketiniz var demektir. Bu disketi denedikten sonra gerektiğinde kullanmak için saklayın.

Microsoft Windows:

Temp-klasörü yardımıyla kaybolan dosyaları kurtarmak…

Word, Excel, Corel Draw gibi uygulamalar, üzerinde çalıştığımız dosyaların güvenlik kopyalarını C:\Windows\Temp klasörüne kaydeder. İşlemler sırasında PC’ nin çökmesi durumunda orijinal dosyaların kullanılamaz hale gelmesi söz konusu. Biraz da şansın yardımıyla bu dosyaları kurtarmak mümkün. Nispeten kalabalık bir temp klasörünün içinde aranan belgenin  bulunması uzun sürebilir. Ancak doğru yöntem aramayı gözle görülür derecede hızlandıracaktır.

 • Windows Gezgini’ ni başlatın ve geçici dosyaları içeren C:\Windows\Temp dosyalarını açın.
 • Görünümler menüsünden Ayrıntılar’ı seçin. Yine aynı menüden “Simgeleri Düzenle/Tarihe Göre”komutunu çalıştırın. Dosyalar son değişiklik tarihlerine göre sıralanıp sağ kısımdaki pencereye listelenecektir. Zarar görmüş dosyayla aynı tarihi taşıyan dosyayı işaretleyin.
 • Seçili dosyanın adını, uygulamanın desteklediği dosya türünün uzantısı şeklinde değiştirin. Aradığınız bir Word belgesiyse “.temp” dosyasına “.doc” uzantısını vermelisiniz. Excel için “.xls”, PowerPoint için “.ppt” uzantıları verilmelidir.
 • Uygulamayı, örneğin Word’ ü başlatın ve Temp klasöründen yeniden adlandırılan dosyayı açmak için deneyin. Aradığınız dosyayı bulduğunuzda onu diğer Word belgelerinin yer aldığı klasörde orijinal adıyla saklayabilirsiniz.

Microsoft Windows:

Dosyaları geri dönüşüm kutusundan geri almak…

Delete tuşuyla istemeden de olsa fazladan tıkladınız ve önemli bir dosyayı sildiniz. Neyse ki, dosya tamamen kaybolmadı (Eğer Geri Dönüşüm Kutusunu da boşaltmadıysanız.) . Bu, o kadar zor bir işlem değil.

 • Geri Dönüşüm Kutusu simgesine çift tıkladığınızda karşınıza silinen dosyaların yer aldığı bir pencere açılacaktır.
 • Kurtarmak istediğiniz dosyayı mouse sol tuşuyla tıklayarak seçin ve sağ tuşuyla bir kere tıklayın.
 • Açılan menüde “Geri Al” komutuna tıkladığınızda dosya otomatik olarak eski yerine geçecektir.
 • En son sildiğiniz dosyayı geri getirmek için de klavyeden CTRL tuşuna basılı tutarak Z harfine basın aynı işlemi yapacak yani en son sildiğiniz dosyayı eski yerine getirecektir.

ScanDisk:

Hatalı dosyaları eski haline getirmek ve kurtarmak...

Bir an için saatlerdir çok önemli bir dosya üzerinde çalıştığımızı varsayalım. Elektrikler kesildi ve bilgisayarımız kapandı. SabitDiskin tam da elektrik kesildiği anda aktif olması halinde dosyanın zarar görmesi ihtimali var. Bu durumda farklı çarelere baş vurulabilir. ScanDisk, sabitdisk üzerindeki hatalı yapıları sezerek tamir etmeye çalışır ve bu sırada bir çalışma protokolü hazırlar.

· Sol fare tuşuyla Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları menülerine tıklayın ve buradan ScanDisk’ i çalıştırın.

· Üst kısmındaki pencereden sınanması gereken sabitdiski seçin.

· Sınama türü başlığı altındaki Standart seçeneğini etkinleştirin.

· “Hataları Otomatik Düzelt” in seçili olduğundan emin olun ve Başlat’ a tıklayın.

· Tarama tamamlandıktan sonra ScanDisk’ ten çıkın ve Windows Gezgini’ ni başlatın. Sağ pencereden C:\Scandisk.log dosyasını işaretleyin.

· Herhangibir metin işleme programı kullanarak “scandisk.log” a bir göz atın. (ama zaten dosyaya çift tıklandığında knedisi bir metin işleme programı açar.). Burada hangi dosyaların zarar gördüğünün ve hangilerinin onarıldığının detaylı listesini bulabilirsiniz. Onarılan dosyalar yeniden açılabilecek formata dönüştürülür.

Regedit:

HardDisk’ teki bilgileri düzenler...

Bilgisayarla çalışırken yeni dosyalar oluştuduğumuzda, program-oyun yüklediğimizde, sildiğimizde HardDisk üzerindeki bilgiler farklı yerlere yazılabilir. Regedit’le bu dataları yeniden düzenleyip bilgisayarımızın hızının kesilmesini engelleriz. Yaklaşık on beş günde bir, ScanDisk’ ten sonra yapılmasında fayda vardır.

İstanbul - 19.11.2001
http://sufizmveinsan.com

Kaynak:
Chip Bilgisayar Kültürü dergisi

 


Üst Ana sayfa e-mail