YENİ ÖZELLİKLERİYLE ICQ 2001b

İsrailli iki genç tarafından internet dünyasına sunulan anında mesajlaşma programı ICQ, yeni sürümüyle karşımızda. Tabi ki, sürüm farkından kaynaklanan değişiklikler kullanım düzeninde de karşımıza çıkıyor. Bu sürümü internetten indirip kullananların övgüyle bahsettiği birkaç özellik olan, görünüm güzelliği, mesajın çok çabuk gitmesi, mesaj kutusundaki eğlenceli farklılıklar yanı sıra, chat tarihinde devrim yaratacak yeniliklerle hem bizi şaşırtacak hem de ICQ’ nun rakiplerinin gözünü korkutacaktır.

Görünüm ve Dosya Boyutu

ICQ 2001b’ nin ilk artısı dosya boyutundan geliyor. Yeni ICQ sadece 4 MB büyüklüğünde bir dosyaya sığmış. Boyutun küçülmesinin en görülen sonucu programın optimize edilmiş olması.

Biraz açacak olursak ICQ artık süslü değil ve temel özellikler dışında kalan ek özellikleri kullanabilmek için ek indirme yapmanız gerekiyor. Ana paket içersinde bulunmayan ICQ özelliklerini yüklemek veya beğenmediğiniz özellikleri kaldırmak için Services=> Add more features ya da My ICQ=> Add/Remove Features menülerini kullanabilirsiniz.

Kontakt List

Bu özellik herkesin içini ferahlatacaktır; çünkü liste yedeklemek artık çaba gerektirmeyecek. Değişik bir bilgisayara ICQ kurduğumuzda tanıdıklarımızı teker teker arayıp ICQ numaralarını sormak, listeye ekleme ya da kontak listesini yedeklemeye çalışma gibi uzun işlemlere gerek yok. Programın yeni versiyonunda kontak listemizdeki tüm isimler ICQ’ nun sunucularına kaydediliyor. Başka bir bilgisayara programı yüklediğimiz takdirde, listemiz beş saniye içersinde karşımıza geliyor. Otomatik olarak çalışan bu özellik, her beş kullanımda kontak listesini sunuculara kaydediyor. İstediğimiz zaman “My ICQ” butonuna basıp kontak listenizi manuel olarak kaydedebilir veya güncelleyebiliriz.

Dosya Paylaşma

ICO 2001b’ nin bir başka sürprizi ise dosya paylaşma özelliği. Son dönem dosya paylaşma programları Music City, Kazaa, Nepster’ i hatırlatan bu özellik, her kullanıcının bilgisayarında oluşturduğu dosya havuzunu kontak listesine açması anlamına geliyor. Bu özellik, kontak listemizdeki dosya paylaşma özelliği aktif olan kullanıcıların bilgisayarına girip sadece o dizinde dolaşabilme ve istenilen dosyayı sorgusuz-sualsiz indirebilme özgürlüğünü veriyor. Güvenlik açısından biraz riskli görülebilen bu özellik aktif olması halinde,  IP numaranız diğer kullanıcılar tarafından görünebilecek.

Tek Pencere, Çok Seçenek

ICQ üzerinden e-posta veya SMS (cep telefonuna kısa mesaj) gönderenleri memnun edecek bu yenilik; tek pencereden ICQ mesajı, e-posta veya SMS gönderme olanağını veriyor. Programın önceki sürümlerinde “ayrı” menülerden “ayrı” ayarlarla kullanılan SMS ve e-posta gönderme, yeni versiyonda “aynı” mesaj penceresinden yapılıyor. Gönder butonunu hemen yanındaki ICQ, SMS, E-mail kutularını işaretleyerek aynı mesajı üç yolu birden kullanarak ya da sadece bir yolu seçerek (mesajlar, hiçbir işlem yapmadığımızda, normal ICQ mesajı olarak gönderiliyor) gönderebilirsiniz. Yeni sürüme rağmen değişmeyen bir şeyse, Türkiye’ deki operatörler için ICQ üzerinden SMS gönderme özelliğinin çalışmaması.

Mesaj Penceresindeki Yenilikler

Mesaj ekranındaki diğer yeniliklerse; gönderdiğimiz mesajları renklendirmek ve imla kontrolü. Mesaj penceresindeki renkli yeniliklerden biri AOL Instand Messenger (AIM), MSN Messenger gibi programlardan gördüğümüz mesaja smiley ekleme özelliği.

Bir diğer mesaj penceresi yeniliğiyse, sadece yazdığımız alanın arka plan rengini değiştirebilmek. Önceki versiyonlarındaki tüm mesaj ekranının rengini değiştirmek özelliği korunarak eklenen bu yenilikle, MS Word dokümanlardaki gibi sadece yazıların arkaplan rengini değiştirebiliyor.

ICQ 2001b’ nin en faydalı yeniliklerden biriyse; İngilizce imla kontrol özelliği. Yazdığınız kelimelerde imla hatalarını düzelten bu özellik, gramer yani dilbilgisi kontrolü yapamıyor ve ek bir indirime giriyor.

İşyerinden ICQ

İşverenlerin ve müdürlerin pek hoşuna gitmeyecek olan bu yenilik, programın çalıştığı portlar kapalı olsa da, ICQ otomatik firewall dedektörü olarak adlandırılan bu özellikle, ICQ portları kapalı, ancak web üzerinden internet erişimi açık olan bilgisayarlarda program yılmıyor ve otomatik olarak web üzerinden mesaj trafiği seçeneğine geçiyor. Önceki sürümlerde ayarlarda derin uğraşlara sebebiyet veren bu durum; ICQ 2001b’ de hiçbir ayarı değiştirmenize gerek kalmadan programı işler hale getiriyor.

Güvenlik ve Gizlilik Menüsü

Tüm gizlilik ve güvenlik seçeneklerinizi aynı yerden kontrol etmenizi sağlayan yeni güvenlik ve gizlilik menüsüyle Icq Phone, Icq mail, PC’den PC’ ye arama, WWPager v.b. gibi ICQ’ nun sağladığı tüm iletişim yollarında aynı pencereden güvenliğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Bütünlükle birlikte kolay anlaşılır haliyle de daha kolay kullanımı sunan yeni güvenlik ve gizlilik menüsündeki bir başka yenilik izin derecesinin yüksek, orta, düşük, ve custom olarak ayarlanabilmesi.

E-Postalara ICQ’ lu İmza

ICQ 2002b’ nin Outlook ve Outlook Express entegrasyonuyla gelen bir yenilik de e-posta’ lara ICQ e-mail imzası eklenebilmesi. Online/Offline durumumuzu gösteren ve her yazdığımızda e-postanın sonuna otomatik olarak eklenen özelliği aktif hale getirmek için kayıt sırasında sorulduğunda, ilgili kutucuğu işaretlemek veya Services menüsünden Email=> email signatures seçeneğini tıklamak yeterli.

İstanbul - 04.12.2001
http://sufizmveinsan.com

Kaynak:
PC NET KASIM 2001

 


Üst Ana sayfa e-mail