Akşam oluyor... Şehir ışıkları birer birer yanmaya başladı. Biraz heyecanlı gibisiniz. Önünüzde yapılması gereken bir sürü iş var ve sizin bugün son ödeme günü olan faturalarınızı yatırmanız gerekiyor. Ayrıca, kardeşinizin üniversite harçları için paraya ihtiyacı var. Çocuklarınızın okul taksitlerini de halletmeniz lazım. Sadece yarım saatiniz kalmış, bankadaki kuyruğun alacağı zamanı saymazsak. Bütün bu durumlar göz önüne alınırsa, alıştığımız yollarla bu işlemlerin belki bir tanesini yapabiliriz, iyimser düşünürsek. İşte rutin hayatın zararlarından biri daha...

İşyerinizde veya evinizde internetiniz varsa, neden hâlâ banka şubelerine gidiyorsunuz? Bir havale yapmak ya da su faturasını ödemek için dakikalarca bekliyorsunuz, şanslıysanız?! Korkmayın “tıklayın”. Ama uyarıyorum, bir kere alıştınız mı bağımlılık yapacak. Hayatınızın çok daha kolaylaşacağı da kesin. Hesaplarınız her an elinizin altında olacak; zamandan tasarruf edeceksiniz, paradan tasarruf edeceksiniz. Bunlar yetmez mi? Yetmez. Daha neler neler var...

Şimdi itiraf edin... Sırf üşengeçlikten veya güvensizlikten, şu bizim internet bankacılığıyla ilgilenmediniz bunca zamandır. Neler kaybettiğinizi bir okuyun.

Diyelim ki, havale (EFT) yaptırmanız gerekiyor. İnternet ya da telefon bankacılığı kullanmıyorsanız, bir şubeye gitmeye mecbursunuz. İşinizin arasında alelacele koşuşturarak şubeye gittiniz. Queue-Matik’ (Q-Matik)ten sıra numarası aldınız. Bir de baktınız ki “çing çing” diye yanıp sönen ışıklı tabeladaki numara ile sizin numaranız arasında otuz sayı var. Adı üstünde: Queue, Fransızca’da “kuyruk” demek. Her ne kadar arka arkaya dizilip, tabanlarınıza kara sular inmesini beklemiyorsanız da bu da bir kuyruk. “Çağdaş” bir kuyruk. Sıra size gelirse, şanslıysanız, birkaç dakikada işlemleriniz yapılır. Durağa git, araba bekle, gelsin, bin, git, geri dön. Neresinden bakarsanız bir ya da bir buçuk saatiniz gidecek böylelikle. Daha bitmedi. Bunların üstüne havale masrafları... Şu bol milyonlu olan. Pek de iç açıcı değil.

Telefon bankacılığı kullanıyorsanız iş biraz daha kolay, ama başka badireler var atlatacağınız. Bir miktar sıra bekleyecek, sonra güvenlik için ahiret sorularını cevaplandıracaksınız. Bu arada telefon faturanız kabarırken bir faturada, havale komisyonu da diğer bir faturaya ekleniyor. Bu da pek de iç açıcı değil.

Oysa internet bankacılığında havale yapmak, (abartmadan) altmış saniyenizi alıyor. Abartırsak otuz saniyeye kadar ilerleyebiliriz. Giriyorsunuz bankanızın sitesine. İnternet bankacılığı bölümünü tıklıyorsunuz. Şifreyi yazdıktan sonra, para transferine girip, EFT’yi yapıyorsunuz. Üstelik bedava. Ne yollarda telef olmak, ne kimseye dert anlatmak, ne de havale masrafları var.

İnternet bankacılığını sadece bu kadar anlatmak haksızlık.

·       Hesap bakiyenizi, geçmişe dönük hareketleri istediğiniz zaman görebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu, aynı dönem veya geçmişteki harcamaları kontrol edebilirsiniz.

·       Otomatik ödeme veya faturaların tutarını ve ne zaman ödeneceğini henüz fatura gelmeden bile öğrenebilirsiniz.

·       Hesabınızdaki para ile istediğiniz anda döviz alabilirsiniz. Veya dövizinizi satıp, hesaba anında geçen parayı hemen kullanırsınız. Gece yarısında bile!

·       Otomatik ödeme vermek istemiyorsanız telefon, su, elektrik, doğalgaz, kablolu tv gibi faturaları anında bankadan ödeyebiliyorsunuz. Doğru mu yanlış mı diye endişe ediyorsanız bir örnek vereyim: Tesisat numaranızı girdiğinizde, o ayki su faturası bedeli ve son ödeme tarihi çıkıyor.

·       Motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezası, (bazı bankalarda) üniversite harçları bile ödeniyor.

·       Elimde belge olsun istiyorsanız, o da var:e-dekont. İşlemin sorgu numarası olan dekontu, printer’dan yazdırın veya e-mail ile yollayın.

·       Diyelim ki üniversitede okuyan, başka şehirde yaşayan kardeşinize sık sık eft yapıyorsunuz. Hesabın hangi bankanın hangi şubesinde olduğunu, numarasını bir kez tanımlamanız yeterli. Sonraki eft’lerde tanımlanan isme “tıklıyorsunuz”. Bir daha şube adıyla, numarayla uğraşmak yok. Sadece miktarı yazıp, bir “tık” la parayı yolluyorsunuz. “Tek parmağınızla” işinizi yapıyorsunuz.

İnternet bankacılığında tüm işlemler bedava. Şaşırmayın. Bankalar masrafı az olduğu için müşterileri yönlendirmek istiyor. Daha sonra komisyon koyacakları kesin. Siz en iyisi bu süreden yararlanın. Şimdiden internet bankacılığının faydalarını değerlendirin. Ama neden daha önce yapmadım ben bunu diye hayıflanacaksınız.

İstanbul - 23.09.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail