İnternet, artık bizim için bilinmez bir kelime olmaktan çıkıp hayatımızda önemli bir yer edindi. İşyerimizde, evimizde, kısacası bizim olduğumuz her yerde artık bir bilgisayar mevcut. Günümüzde internete bağlanmayan bilgisayar kalmadığını da varsayarsak, internet ortamına ne denli sık girdiğimizi görebiliriz. Faturalarımızı yatırıyor, banka işlemlerimizi yapıyoruz. Günlük yaşantımızın birçok rutin işini buradan hallediyoruz.

Burada akla şu soru gelebilir: “Güvende miyiz ?”

Nette  sörf yapanlar bu sörf sırasında web’ den birçok veri transfer ederler. Bunun örneğini ise, ‘internete girdiğimizde karşımıza çıkan her şey’ diyerek verebiliriz. Açtığımız sitelerin sayfalarındaki her resim, her yazı, chat yaparken gelen her mesaj, yani internette iken açtığımız her internet uygulaması sırasında veri alış-verişi yapılıyor.

E-mail Ekleri Pc’nize Virüs Bulaştırmasın!

Virüslerin en bilinen bulaşma alanlarından biri de elektronik postalardır (e-mail). Posta metnine ek olarak, zararlı program kodlarına sahip ekler de (attachment) bir elektronik posta mesajına eklenmiş olabilir. Masum gibi görünen bir bayram tebriği mesajı bile tehlikeli bir içeriğe sahip olabilir. Tebrik kartını görmek için çift tıkladığınızda, bilgisayarınız yeniden başlatılıp formatlanabilir, bir boot virüsü yüklenebilir.

F-prot E-mail Eklerini Ücretsiz Denetliyor 

Yeni gelen bir dosyayı, solucanlara (worm virüsleri) ve trojanlara karşı tarayan virüs tarayıcılar etkili koruma sağlayabiliyorlar. Bunların alternatifi ücretsiz bir tarayıcı da F-Secure’ ün DOS için olan F-prot’ u. Bu program için daha detaylı bilgiyi ve programı http://www.f-prot.com/f-prot/download adresinden download edebilirsiniz.

HTML Mail’ ler, Bakılması Hoş, Ama Güvenlik Açıkları Var!

HTML tabanlı e-posta’ lar normal web  sayfaları gibi yapılandırıldıkları için, HTML ile aynı tehlikeleri de beraberlerinde taşırlar. Outlook, HTML mailleri göstermek için Internet Explorer motorunu kullandığından, tarayıcının güvenlik ayarlarını yeniden düzenlemelisiniz. Bunun için Internet Explorer’ ı açın;

Araçlar/Internet Seçenekleri/Güvenlik Simgeleri’ne tıklayın. En üstten  web içerik bölgesi olarak Yasak Siteler’ i seçin. Ardından, Özel Düzey simgesine tıklayın. Şimdi her türlü ActiveX denetimlerini ve eklentilerini, komut dizilerini (scriptler), tanımlama bilgilerini (cookie) ve dosya yüklemelerini iptal edin, ayrıca Java için ayarları da en yüksek güvenlik seviyesine getirin.

Bu ayarları Outlook Express’ te etkinleştirmek için, posta programını çalıştırmalı ve;

Araçlar/Seçenekler/Güvenlik ile kullanılacak Internet Explorer güvenlik bölgesini “Özel siteler bölgesi (daha güvenli)” olarak seçmelisiniz. Burada ayrıca Outlook Express 6'’da geçerli olmak üzere, “Başka uygulamalar benim yerime ileti göndermeye çalıştığında uyar” seçeneğini de işaretleyin.

ICQ’ yu Saldırılara Karşı Korumak:

Çoğumuz, sıkça kullandığımız chat programı ICQ üzerinden saldırılara uğrayabiliyoruz. Bu bazen listemizde olmayan kişilerin mesaj atması, bazen de farklı şekillerde virüs göndermeye çalışmaları şeklinde olabilir. ICQ’ da yapılacak bazı ayarlarla bu tür saldırılardan kurtulabiliriz. Program penceresinde (Main)/Security&Privacy (Permissions) altında gerekli seçenekleri bulabilirsiniz.

General sekmesinde “My Authorisation is required before users add me to their contact list” seçili olmalı. Böylece, kimin sizi buddy listesine aldığını görebilirsiniz. Gerçi internette bu onay işlemini etkisiz kılan araçlar da var, ama en azından eklendiğinize dair bir uyarı mesajı alıyorsunuz. Bundan bile sizi listesine alan kişinin niyetinin iyi olmadığını düşünebilirsiniz.

Ignore sekmesinde ise can sıkıcı ICQ kullanıcılarına ve sinir tahrip edici reklam, spam göndericilerine karşı önlem alabilirsiniz. Tanıdık herkesi listeye aldıysanız ve başka kimselerin sizi listelerine almak istemiyorsanız “Accept messages only from users on my contact list ” seçeneğini işaretleyerek spam mesajlarını engelleyebilirsiniz. Böylece spamlar ve mesaj bombardıman araçları bloklanmış olacaktır. Listenize ekleyebileceğiniz kişiler olduğunu düşünüyorsanız, bu ilk seçenek dışındaki diğer üç seçeneği işaretleyin.  (“Multi recipient messages” alanında “users not on my Contact list” seçili olmalı). Bu şekilde de listenizde olmayan kişilerden sadece size özel olanları almış olursunuz.

ICQ’ üzerinden dosya transferi yaparken de şu yolun izlenmesi daha iyi olur kanaatindeyim. Gelen dosyalar için bir klasör yaratıp (bu zaten var (recieved messages) bu dosyaya yükleme yapıldıktan sonra bir antivirüs programıyla taradıktan sonra açabiliriz.

Başlıktaki soruya, yazıyı okumadan önce verdiğiniz cevap ile şu an verdiğiniz cevabı karşılaştırın. Ama ne olursa olsun yüzünüzde belirgin bir gülümseme yanında kendine güven ifadesi oluşmaya başladı bile.

İstanbul - 08.10.2002
http://sufizmveinsan.com

Not:
Spam, Icq’ dan sadece reklam amaçlı gelen mesajlara verilen addır.


Üst Ana sayfa e-mail