Dosyaları tek tıklama ile açma

Bunun için önce ‘Bilgisayarım’ simgesine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan klasör penceresinde ‘Görünüm’ mönüsünden ‘Klasör Seçenekleri’ komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun ‘Genel’ bölümüne gelin. Burada sağ alt taraftaki ‘Ayarlar’ düğmesine basın.

Ekrana yeni bir diyalog kutusu gelecek. Burada alt tarafta ‘Bir öğeyi açmak için bir kez tıkla’ seçeneğini ve hemen altındaki ‘Tarayıcı ayarlarımla uyumlu olan simge başlıklarının altını çiz’ seçeneğini aktif hale getirin. ‘Tamam’ düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle siz de dosyaları tek tıklama ile açabileceksiniz.

Masaüstüne kolay ulaşım için ikon oluşturma

Bunun için önce ‘Bilgisayarım’ simgesine çift tıklayın. Daha sonra buradaki ‘C:\WINDPWS\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\[kullanıcı adı]’ klasörüne gelin (burada kullanıcı adı yerinde sizin isminiz görünmeli). Bu klasörü açtıktan sonra klasörün ‘DOSYA’ mönüsünden ‘Yeni metin belgesi’ komutunu çalıştırın. Yeni oluşturulacak olan metin belgesinin adını ‘SHOW DESKTOP.SCF’ yapın. Daha sonra ‘Notepad’ uygulaması yardımı ile bu dosyayı açın. Açılacak olan dosyanın içine aşağıdaki satırları aynen girin.

[Shell] , Command=2 , IconFile=explorer.exe,3 , [Taskbar] , Command=ToggleDesktop.

Dosyayı kaydedin ve kapatın. Kısa bir süre sonra araç çubuğunda masaüstünü gösterme simgesi belirecektir.

Dosyalar için ön görünüm oluşturma

Windows 95 hariç, Windows 98, Me ve 2000’de ‘Windows Gezgini’ sayesinde, GIF, BMP, JPEG, HTML VE PPT türündeki dosyalar için ‘Web’ görünümü seçeneğiyle önceden içeriğini belirlemek mümkündür.

Windows 98’de ‘Bilgisayarım’ sekmesine iki kez tıklayın, görünümden ‘Klasör’ seçeneklerini tıklayın, ‘Web’ stilini seçin.

Windows Millenium’da ‘Bilgisayarım’ ardından ‘Araçlar’, ‘Klasör Seçenekleri’ ve ‘Web’ görünümü kısmında Klasörler için ‘Web’ içeriğini sağla seçeneğiyle hallediliyor.

MPEG dosyalarını birleştirme
Bunun için herhangi bir program kullanmanız gerekmiyor. Eğer bütün dosyaların formatları birbiri ile aynıysa komut satırında ufak bir kopyalama işlemi ile işinizi halledebilirsiniz. Bunun için önce ‘DOS’ komutu satırına gelin. Burada, sözü MPEG dosyalarının bulunduğu klasöre geçin. Şimdi varsayalım ki 1.MPG, 2.MPG ve 3.MPG dosyalarını birleştirmek istiyorsunuz, aşağıdaki komutu yazın;

COPY /B 1.MPG+2.MPG+3.MPG TOPLAMA.MPG

Ve ‘Enter’ tuşuna basın. Bu tuşa bastığınızda dosyalar yazdığınız sırada uç uca eklenecek ve sonuçta ‘Toplama.MPG’ adında bir film dosyası oluşturulacaktır. Artık filminizi istediğiniz gibi seyredebilirsiniz.

Modeme çevir sesi getirme

‘Denetim Masası’ na girin, ‘Modem’ simgesinin üstüne çift tıklayın. Çıkan diyalog kutusundaki “Özellikler” düğmesine basın ve buradan ‘Hoparlör Sesi’ ni istediğiniz kadar açarak modemin sesini getirin.

Ses denetimi göstergesi getirme

Minik sarı hoparlör simgesini ortaya çıkartmak için ‘Başlat’ menüsünden ‘Ayarlar’, oradan da ‘Denetim Masası’ komutunu çalıştırın.

Ekrana gelecek olan ‘Denetim Masası’ penceresi içerisinde ‘Multimedia’ simgesine çift tıklayın. Karşınıza gelecek olan diyalog kutusunda ‘Ses’ bölümüne gelin. Burada ‘Ses denetimini görev çubuğunda göster’ seçeneğini aktif hale getirin ve ‘Tamam’ butonuna basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan sonra Windows 98 görev çubuğunda ses simgesini göreceksiniz.

Yazıcı çıkışında arka planın çıkmasını engelleme

İnternet Explorer’ınızın ‘Araçlar’ mönüsünden gelin. Buradan ‘İnternet Seçenekleri’ sekmesini tıklayın. Karşınıza çıkacak diyalog kutusundan ‘Gelişmiş’ seçeneğine tıklayın ve buradaki komut listesinden ‘arka plan renklerini ve resimlerini yazdır’ komutunun işaretini kaldırın.

Başlangıç disketi oluşturma

Öncelikle boş bir disketi, disket sürücünüze yerleştirin. Daha sonra ‘Başlat’ butonuna tıklayın ve mönüden ‘Ayarlar’ ve arkasından ‘Denetim Masası’ sekmelerini seçin. Karşınıza çıkacak olan diyalog kutusundan ‘Program Ekle/Kaldır’ bölümünü seçin. Buradan karşınıza başka bir diyalog kutusu çıkacaktır, bu diyalog kutusunun sol üst köşesinde ‘Başlangıç Disketi’ sekmesini göreceksiniz.

Bu sekmeyi tıkladığınızda ‘Disket Oluştur’ butonunu tıklayın ve işlem bitene kadar bekleyin. İşlem bittiğinde disketi ‘Başlangıç Disketi’ olarak kullanabilirsiniz.

Windows açılışında çıkan programları devre dışı bırakma

‘Başlat’ mönüsüne gelin. ‘Çalıştır’ a ‘msconfig’ yazın ve ‘Enter’ tuşuna basın. ‘Başlangıç’ ı seçin. Otomatik olarak devreye girmesini istemediğiniz programların kutularının işaretlerini kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

İstanbul - 19.03.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail