MAKİNE AÇILDIĞINDA NE OLUR?

Hangi Pc’yi açarsanız açın,siyah ekran üzerinde bir takım yazıların kayıp gittiğini görürsünüz.İşletim sisteminiz Windows 3.x,Windows 95 veya 98,Nt,Linux veya Unix olabilir.Ama, tümünde bu yazıları görürsünüz.İşletim sistemi daha sonra otomatik olarak veya ekrana yazdığınız bir komutla devreye girer.

Peki nedir işletim sisteminden önce görülen bu satırlar?

Bir bigisayarın temel giriş çıkış sistemi (açılış ve kapanışta gerekli olan temel basamaklar) BIOS’ tur(Basic Input/Output Sistem).Bios anakart üzerindeki bir yongada (çip)’te yüklü bulunan küçük bir yazılımdır.Bu yazılım,donanımlarınızın diğer bileşenler ve işletim sistemi tarafından tanınması için ilk adımı atar,sisteminiz açıldığında bazı donanımlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını test eder, belirli özelliklerinin ayarlanmasını sağlar.

İşte biosun sisteminizi açmak için gerçekleştirdiği bu ilk işlemlerin gerçekleştirildiğini,PC’nizi açtığınızda siyah ekranda görülen bu yazılardan anlarsınız.Bu yazılar ekrana gelirken biosunuzun yaptığı bu işlemlere POST (Power On Self Testing- Otomatik Açılış Testleri) adı verilir.BIOS’a girmek için Pc açılırken klavyedeki “Delete” tuşuna basarız.Ama bu konuyu iyi bilmeyenlerin kurcalaması sakıncalıdır.

Makineyi her açtığınızda,BIOS’taki POST yordamı (rutini),PC’nizin temel kaynaklarını kontrol eder:Bellekler çalışıyor mu (Ram’ler)?Giriş/çıkış birimleri yerinde duruyor mu?i İşletim sistemi olması gereken yerde mi?(c:\windows dizinini kastediliyor.)POST programı tarafından yönlendirilen işlemci,PC’nizin değişik bileşenlerine sinyaller yollayarak “nasılsınız,iyimisiniz?” der.Bilgisayarın bileşenleri ya da PC’ye bağlı yazıcı,tarayıcı,kamera gibi çevre bileşenleri genelde “iyiyiz” diye sinyal yollarlar. Her şey iyi gidiyorsa, bir mesele yok.Ama herhangi bir birimde sorun varsa,test işlemi durdurulur,acı haber ekrandan bildirilir. Açılışta en önemli ve ilk test RAM’lere yapılır.Önce ekranın sol üst köşesinde rakamlar görürüz açılırken,işte o an, bilgisayar RAM’leri test ediyordur.Sonra da Hard Disk,Disket Sürücü ve Klavye’yi...Sorun çıkmazsa sistemimiz açılır.

EN GENEL ARIZALAR

Ram’ler de arıza olması durumunda ekrana görüntü gelmez ya da “bip” sesiyle bizi uyarır.Aslında, aynı bip sesi ekran kartı arızalı ya da yerinden çıkmış ise de duyabiliriz.Klavyemiz bilgisayar giriş yerinden oynamış ya da çıkmış olsun. RAM test işlemi bittikten sonra ekranın sol alt tarafında “ .........Press F1 To Contunue” mesajını görürüz.Mouse’un arızalı ya da takılmamışlık durumu,  ancak Windows açılınca bildirilir.

Volkan Tolga
http://sufizmveinsan.com

06
.06.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail