Teknoloji, bilim ve iletişimin bize getirdiği yenilikler sadece PC alanında değil, diğer alanlarda da yardımını sürdürüyor. Ve Microsoft’ un bu gelişmeleri tekeline almaya çalıştığı izlenimi bariz bir şekilde görülüyorsa da, Microsoft yapımlarını kullanmaktan da vazgeçemeyeceğiz. Mobil iletişim araçlarından biri olan bazı makineler artık çokça kullanılır hale geldi ve belki fiyatları ucuz olsa daha çok kullanıcıya hitap edebilir belki.

Kısa bir süre öncesine kadar kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilen mobil cihazlar,  bugün artık hayatın her alanında karşımıza çıkıyorlar. Önceleri gelişmiş birer databank olmaktan öteye geçmeyen el bilgisayarları, günümüzde neredeyse bir masaüstü sistemin yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Mobil ürünler için donanım ve yazılım üreten tüm şirketler, pastadan en büyük dilimi kapmak için var güçleriyle çalışırken, bu alanda faaliyet gösteren iki isim son zamanlarda ön plana çıkmış durumdalar. Bunlardan ilki Pocket PC 2002 ile bir kez daha adından övgüyle bahsettiren yazılım devi Microsoft, diğeri ise dizüstü sistemlerdeki Intel egemenliğini büyük ölçüde tehdit eden ve ürettiği yeni işlemcilerle standart bir dizüstü bilgisayardan çok daha küçük ve ince sistemlerin ortaya çıkmasını sağlayan Transmeta.

Pocket PC 2002 İle Windows Cebimize Giriyor

Masaüstü ve dizüstü sistemlerde en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Windows’ tur. Her ne kadar yoğun eleştiri bombardımanına tutulsa da, bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu kolay kolay Windows’ tan vazgeçecek gibi görünmüyor. Microsoft, bundan birkaç yıl önce el bilgisayarları için Windows CE’ yi geliştirmiş, ancak rakibi Palm karşısında istediği başarıyı bir türlü yakalayamamıştı.

Bunun üzerine, geçtiğimiz yıl Pocket PC’ yi piyasaya süren şirket, el bilgisayarlarında o güne dek görülen en büyük değişime de imza attı. Yeni işletim sistemini kullanan cihazlar bir anda kullanıcıların gözbebeği haline geldi.

Pocket PC masaüstü sistemlerde kullandığımız Windows işletim sistemini el bilgisayarlarına taşıyor, böylece bu tip cihazların işlevini de oldukça genişletiyordu. Bugünse, karşımıza çok daha güçlü bir sistem olan Pocket PC 2002 duruyor. İşte Pocket 2002 ve getirdiği yenilikler:

Yeni Arayüz Ve Yazılımlar

Pocket PC 2002’ nin dikkat çeken ilk özelliği, tamamen Windows XP’ yi andıran yeni arayüzü. Mönüler arasında gezerken kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan bu arayüz yardımıyla ayarlardan tutun da uygulamalar arasında geçiş yapmaya kadar hemen her türlü işlem kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Sistemde yer alan yazılımlar, masaüstü bilgisayarları aratmayacak kadar zengin. Örneğin Microsoft Word ve Excel uygulamaları, eksiksiz olarak Pocket PC 2002’ ye uyarlanmış. İnternet bağlantısında kullanılan Explorer, Outlook uygulamaları da yerlerini almışlar. Pocket Internet Explorer ile hem HTML hem de WAP sitelerini gezebiliyoruz; bunun yanında İnternet’ ten istediğimiz tüm dosyaları indirebiliyoruz. Pocket Outlook ile de standart Outlook ile yapılan tüm işlemleri yapabilmek mümkün. Hem POP3 hem de IMAP4 desteğine sahip. Eğer bir Pocket Word ya da Excel dosyası gönderiyorsanız, gönderme işlemi sırasında Pocket PC 2002 bu dosyaları standart bir Word/Excel dosyasına çeviriyor.

Multimedya Dünyası VE Pocket PC 2002

Pocket PC 2002 , multimedya uygulamalarında da masaüstü bilgisayarlardan hiç geri kalmıyor. Sistemde yer alan Media Player, başta MP3 olmak üzere tüm ses ve video dosyalarını destekliyor. Ayrıca internet üzerinden yayımlanan canlı videolar ve radyo yayınları da, Media Player yardımıyla rahatlıkla takip edilebiliyor. Palm işletim sisteminde de Media Player’ ın sunduğu imkanlara kısmen de olsa sahip olabilirsiniz, ancak bu yazılımlar için ekstra para harcamanız gerekiyor. Üsteli çözünürlük ve dijital ses özellikleri asla Pocket PC 2002 ile boy ölçüşemiyor.

Msn Messanger V Chat

ICQ ile birlikte masaüstü bilgisayarlarda en çok  kullanılan iletişim yazılımı olan MSN Messanger ile, el bilgisayarında da arkadaşlarınızla chat yapmak ya da onlara mesaj göndermek mümkün. Standart Messanger yazılımında kullanılan tüm özelliklere, Pocket PC 2002’ nin Messanger’ ında da rastlıyoruz. Sistemin dikkât çeken diğer bir özelliği de Macromedia Flash desteğine sahip olması. Pocket PC 2002 ile birlikte gerekli Flash yazılımı gelmese de, tüm dosyalar Macromedia’ nın internet sitesinde indirilebiliyor.

Pocket PC 2002 ile birlikte tüm Windows’ larda görmeye alıştığımız “Solitare” oyunu da kullanıcılara sunuluyor. Bunun yanında ekstra para harcayarak bu alet için geliştirilmiş sayısız oyundan birini alma keyfini yaşamamız da mümkün.

Palm işletim sistemlerinde sadece dosyalara şifre koyulabiliyordu Pocket PC 2002’ nin güvenlik konusu da çağın gelişimine ayak uydurularak artırılmış ve açılması esnasında bile şifre koyulabiliyor. Bu şifreler dört haneli olduğu gibi daha karmaşık ve daha uzun da olabiliyor.

Ayrıca cihazı belli bir süre kullanmazsanız, şifre sorgu ekranı otomatik olarak devreye girebiliyor. Bu işlemde sürenin ne kadar olacağı size kalmış. Tıpkı bir ekran koruyucu gibi.

İstanbul - 18.12.2001
http://sufizmveinsan.com

Popüler Bilim
Mart 2002

Kaynak:
PC NET 50. SAYI

 


Üst Ana sayfa e-mail