Windows’unuzun klasik görünümünden kurtulup kendi zevkinize göre döşeyeceğiniz bir arabirim oluşturmaya ne dersiniz? Bu yazıyı okuyarak Windows’unuzda hoş görüntüler oluşturabilirsiniz..

Theme (Tema)

Aşağıdaki uygulamaların tamamını kaplar. Yani bir paket halindedir. Bu paketi internetten kolayca indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Windows’un kendine özgü temalarına ulaşmak için Denetim Masası (Control Panel)’ndan Masaüstü Temaları (Desktop Themes)’na tıklamanız yeterlidir.

Wallpaper (Arka Plan)

Masaüstünüzde ikonların üstüne konulduğu zemin.
Wallpaper’lar üzerine tasarlanan birçok site bulunuyor. Bu sitelerden kolayca edinilebiliyor.

Arka planların standart boyutları 640x480px, 800x600px veya 1024x268px’tir. Daha küçük veya büyük bir imaj dosyası uygulayabilirsiniz, ancak küçük bir resim büyüdükçe netliği azalır ve hoş bir görüntü oluşturmaz.

Wallpaper değişimini gerçekleştirmek için masaüstünüzde herhangi bir yere sağ tıklayın ve çıkan mönüden Özellikler (Properties) seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen pencerede uygulama yaptığınız bir imajı görünüme getiren küçük bir monitör gözükür. Bu söylediğim gibi önizlemedir.
Çıkan mönüde Windows’un kendine özgü desenlerden oluşan bir seçenek kutusu gözükür. İsterseniz buradan bir desen seçebilir veya sağdaki Desen (Pattern) butonuna tıklayarak kendi deseninizi oluşturabilirsiniz.

Eğer sadece arka planınızın herhangi bir renkle dolmasını istiyorsanız, Hiçbiri (None) seçeneğini seçersiniz. Bu rengi de zevkinize göre üstte bulunan mönülerden Görünüm (Appearence) seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.

İnternette rastladığınız bir resmi duvarkağıdı yapmak için ona sağ tıklamanız ve Duvarkağıdı Olarak Belirle (Set as Wallpaper)’yi seçmeniz yeterlidir. Seçilen resim Windows klasörüne atılır. Bilgisayarınızda bulunan bir resmi duvarkağıdı yapmak içinse Gözat (Browse) butonuna tıklayın ve bilgisayarınızdaki istediğiniz bir imaj dosyasını bulun.

Son ayrıntı: Görüntüle (Display) mönüsü. Bu mönü duvarkağıdımızın masaüstündeki görünüm seçeneklerini sunar.

Yararlanabileceğiniz site: www.wallpapers.com

İcon (İkon)

İkonlar dosya içeriğini yansıtır bir anlamda.
Kendi ikonunuzu oluşturmanız için bazı programlar mevcut. Yani, ister kendiniz oluşturursunuz, ister hazır olarak alırsınız.
Bu dosyaların uzantısı .ico’dur.
Bir kısayol dosyasının ikonunu değiştirmek için ona sağ tıklayın. Buradan Özellikler (Properties) seçeneğini tıklayın. Alttaki Simge Değiştir (Change Icon)’e tıklayın çıkan pencereden Gözat (Browse) butonuna tıklayın ve istediğiniz dosyaya ulaşın.

Windows’un klasik Bilgisayarım, Belgelerim, Ağ Komşuları vs. seçeneklerinin ikonlarını değiştirmek içinse masaüstünüze sağ tıklayıp üstten Etkiler (Appearence) mönüsüne geliriz. Çıkan yerde alışılagelmiş ikonlar ekrana gelir. Değiştirmesini istediğiniz uygulamaya tıklayın ve hemen altında yer alan Simge Değiştir (Change Icon) butonuna basarak bilgisayarınız içindeki ikonlardan birini seçin. Eski ayarların uygulanmasını istiyorsanız, Varsayılan Simge (Default Icon) butonunu kullanarak klasik görünümü elde edebilirsiniz. Etkiler (Appearence) penceresinin altında yer alan Görsel Etkiler (Effects) seçenekleri simge uygulamalarınızın ayrıntılı ayarlarıdır (büyüklük vs.).
Yararlanabileceğiniz site: http:/freethemes.ada.net.tr

Cursor (İşaretçi)

Eğer klasik Windows’un ok, kumsaati vs. işaretçilerinden sıkıldıysanız yenilerini kullanabilirsiniz.
.ani veya .cur uzantılı dosya tipidir. .ani uzantılı dosyalar hareketli, .cur uzantılı dosyalar ise hareketsiz imleçlerdir.

Bu  değişimi Denetim Masası (Control Panel)’ndan Fare (Mouse) ikonuna tıkladığınızda çıkan pencereden İşaretçiler (Pointers) mönüsüne gelerek gerçekleştirebilirsiniz.
İşaretçiler mönüsünde bir imleç düzeni karşınıza çıkar. Bu düzeni değiştirebilir, Farklı Kaydet (Save as) butonuna tıklayarak bu düzeni kaydedebilirsiniz.
Değiştirmek istediğiniz cursora bir kere tıklayıp imleçlerin bulunduğu pencerenin altındaki Gözat (Browse)’a gelin ve istediğiniz dosyayı bilgisayarınızda bulun. Gözat butonunun yanında yer alan Varsayılanı Kullan (Default Icon) butonu ise seçtiğiniz cursor tipini standart haline getirir. Üstte yer alan Düzen (Scheme) menüsünde ise Windows standartında çeşitli düzen seçenekleri vardır.
Yararlanabileceğiniz site: http://cometcursor.cometsystems.com

Screen Saver (Ekran Koruyucusu)

Bilgisayarınızın beklemede kaldığı anlarda ekrana gelen uygulamadır. Dosya uzantısı .scr’dir.
Ayarlara ulaşmak için masaüstünüze sağ tıklayın ve Özellikler (Properties) seçeneğini seçin. Daha sonra üstteki menüden Ekran Koruyucusu (Screen Saver)’nu seçin.
Çıkan yerde yine Arka Plan menüsünde de olan önizleme alanı bulunuyor. Pencrenin ortasında Ekran Koruyucusu (Screen Saver) mönüsü yer alır. Burada daha önceden yüklemiş olduğunuz uygulamalar ve Windows’un standart ekran koruyucuları  yer alır. Windows klasörüne atılan .scr uzantılı dosya bu menüde görünür.

Bilgisayarınızın beklemede kalma süresini Bekleme (Wait) kutusuna istediğiniz dakikayı yazarak ayarlayabilirsiniz. Mesela bu kutuya 1dk. yazdıysanız bilgisayarınız beklemede 1dk. kalır ve ekran koruyucusu devreye girer.

Eğer screen saverınıza şifre koymak istiyorsanız tek yapmanız gereken, pencere içeriğindeki Parola Korumalı (Password protected) seçeneğini seçmek ve hemen yanında yer alan Değiştir (Change) butonuna tıklamak.

Ayarlar (Settings) butonu ekran koruyucusunun türüne göre çeşitli ayarlar içerir. Önizleme (Preview) butonu ise önizlemeyi tam ekran gösterir.

Yararlanabileceğiniz site: http://www.gotoscreensavers.com

İstanbul - 08.01.2002
http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail