öztepe; eski genç ve tecrübesiz  teknik direktörleri  Rıza Çalımbay dönemindeki devamlı koşan, pres yapan, rakibini boğan, fizik kondisyonlu mücadeleye dayanan futbolundan bir netice alınamayacağını  anlayınca, kan değişimine giderek yeni hocaları -eski Altaylı- Ümit Kayıhan’ın disiplininde İtalyan modeli  hava hakimiyetini  dayanan, ara ara akıllı kontra ataklarla rakip müdafaayı zorlayan oyuna döndü.Akabinde silik ve netice alınamayan futbolu artıya dönmeye ve puanlar gelmeye başladı.

Sağ kanadını İstanbul Büyükşehir Belediye Spor’dan alınan Göksel isimli genç ama tecrübesiz bir  koşucuya; kalesini yine genç ve emin ellere teslim eden  Göztepe, gayesiz bir Galatasaray karşısında galibiyeti bulmakta zorlanmadı. Bu kan değişikliği Göztepe’ yi asansör takım olmaktan kurtarmışa benzer.

Galatasaray ‘a gelince; hedefi Avrupa piyasalarında boy gösteren bu takımın, ruhsuz amaçsız bir hüviyete bürünmesini normal karşılamak lazım. Galatasaray’da hedef için oynayacak oyuncu ile amaç için oynayan oyuncu seçiminde titiz olmak, buna özen göstermek şart.

Cimbom bom'da çok safra oyuncu var. Bunlar  yetmiyormuş gibi bir de maç öncesi Ersen Martin’e transfer teklifinde bulunmuşlar. Ya hu Ersen takımında bile doğru dürüst oynayamıyor ki, teklif yapacaksan bari eski Beşiktaşlı Mustafa ‘ya yap da bir şeye benzesin. Galatasaray’ ı ileride kardeş, yeğen, arkadaş, hemşehri takımı gibi görürseniz şaşırmayın.Şimdi ki hal bunu gösteriyor. Yönetim bunun bilincinde mi  acaba?

Düşünüyorum; bazen aracın, amacın, önüne geçtiğini görüyorum. Bunun tipik örneğini Şampiyon Klüpler Kupası maçlarından birinde, Roma’ nın maçında saptadım.Bu karşılaşma az sayıda seyirci önünde oynandı. Heyecan yoktu. Aynı takımın, Juventus ile yaptığı lig maçında ise tribünler dolmuştu. Demek ki bazen araç amacın önünde olabiliyor. Bu tuhaf sahneyi mistik arenada da görmek mümkün . Ve bugün amaç maalesef aracın çok gerisinde kalıyor. Garip olan şey; insanların seçimler de bilinçsizce davranmaları.

Daha öncede söylemiştim: Liglerin en iyi takımı Beşiktaş’ tır. Oynadığı futbol bunun kanıtıdır. Serdar Bilgili akıllı bir  başkan; sistemli çalışıyor. Beşiktaş’ ta her şey mükemmel işliyor. Tek eksik kalede yaşanıyor. Aslında şu anda oynayan da iyi bir kaleci; ama Asper ondan daha iyi. Daum’un inadının altında eziklik duygusunu görüyorum. Özrü asla kabul edilemeyecek günler yaşayabilir...

Fenerbahçe için söylenecek tek şey var: Aynı tas ,aynı hamam . Pardon ,değişen bir şey var: Şans faktörü ! Biraz artıya döndü. Her zaman Galatasaray’ dan yana olacak değildi.

Haftaya puan cetvelinde üsttekiler ve alttakilerde değişikliğin olabileceği tahmin ediliyor.

Bekleyelim ve görelim.

İstanbul - 05.03.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail