Sufizm ve İnsan

← ANA SAYFA

Astrolog
Nuran Tuncel

 

 

Önceki Yazıları

BURÇLAR da bu AY
HABERLER... Yıldızların dilinden...

21 Aralık  -  20 Ocak
Arası
OĞLAK  DÖNEMİ
Yıldızlardan Yansımalar…
Bu dönemin ilk dikkatimi çekeni, tüm gezegenlerin 6 burçta birer ikişer yer almış olduğu ve diğer altı burcun hiçbir konuk almadığı bir etkileşim içinde başlaması oldu. Bu dizilime önderlik yapan Uranüs var en önde… Demek yüksek aklın rehberliğinde enteresan, epey süprizli, yeniliklerin artarak hayatı farklı boyutlara taşıyabilecek, değişik bakış açıları geliştirmemiz gerekecek günlere bir yolculuk var. Akıl hükmedecek ancak en çok “ İman “ a ihtiyaç olacak. Otorite, diretmeler, özgürlüklerin kısıtlanması, tuhaf arz ve talepler, sahip olunan imkanların kullanılmasında zorluklar, evdeki hesapların asla çarşıya uymaması gibi tuhaf ve karışık günler… Ay ın da bu dönem çok işi var. 27 Aralık da gruptan sıyrılıyor ve sıra ile her gezegeni tetikleyerek yoluna devam ediyor.
Ben diyorum ki; Bu bir uyandırış, farkına vardırış, sanki yaşama dair her konunun temize çekilmesi gibi birşey…. Herkes zulasında neler varsa, istidatı ölçüsünde değişmek ve değiştirmek, yeniden değerlendirmek durumunda….
Geçen yazımızda belittiğimiz gibi 20 Aralık civarı Satürn ve Jüpiter “0” dereceden kolkola, sarmaşdolaş Kova burcuna geçiyorlar. Bunların bu tür birlikteliği sık görülmez. Zaten uzun süre de birlikte duramazlar. Nitekim yeni yılla birlikte araya mesafe koymaya başlıyorlar. Ve en az 20 sene sonra buluşmak üzere önlerine bakıyorlar. Önemine gelince; hem iyiyi hem kötüyü, hem zorluğu hem kolaylığı, hem açılımı hem darlığı iç içe yaşatacak, dersler vererek olgunluk, ibret alarak düzelme, akıl, iman ve aşk ile ilerleyin diyecek.
Aşırılıklar, abartılı durumlar, fanatiklik ve ülkücülük dikkat çeker. Yönetimle ilgili, özellikle ulusal karışık durumları çözmeye, şanslı fırsatları değerlendirmeye, sorumlulukları bilinçlice yüklenmeye, ölçülü, bilinçli ve aklıselim sahibi olmaya destek olur. Parasal, finansal konularda kontrollü olup, durumlardan yararlanıp kendi fırsatını yakalamaya da uygundur. Bu arada karamsarlık ve umutsuzluk hissiyatına da çekebilir. Zira bu ikili epey güçlü etki yaratıcıdır.   Kısaca; bu dönemde her birimiz kendi yasaklarımız, kısıtlamalarımız ve imkanlarımızla yüzleşmeli, değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenip onlarla yaşamayı öğrenmeli ve kendimize yeni alanlar açmalıyız diyerek noktamızı koyalım….
24- 27 Aralık arası Güneş+Merkür ile Uranüs arasındaki büyük üçgen etkileşim farklı, mantıklı ve uygulanabilir güzel çalışmalar yapmak, bilimsel konularla hemhal olmak, zekayı hızlı kullanmak için elverişlidir. Heyecanlı aktivitelerle dolu bir gün geçirmek mümkün. Kendinizde bir devrim bile yapabilirsiniz.  Boğa-Oğlak ve Başaklar için ideal…
Ay’ın ilk hamlesi; 28 Aralık da temelde sevgi, yaratıcılık, güzellik ve şans temsilcisi  Neptün ve Venüs hem Ay ın hem de Ay uçlarının  ters köşeden tetiklemesine mazharlar. Bu durum Ocak ayına da uzayacak ki dikkat!... Sosyal konularda, arkadaşlık, duygusal ilişkiler, kültür ve sanat alanında hassas dengeleri bozabilir. Hayal kırıklıkları, alınganlıklara, platonik durumlara açık zamanlardır. Havailik, tembellik boş vericilik de verebilir. Ciddi ve önemli konular için uygun değildir boş yere sorunlar yaşanabilir. Değişken burçlar dikkat…
İkinci AY tetiklemesi; 31 Aralık günü Mars, Pluton, Ay arasında… Tehlikelere, tersliklere yol açabilecek sert etkilerdir. Duygular tehlikeli güce bürünerek zayıf kişisel noktalardan riskli çıkışlar yaptırabilir. Koç-Oğlak- Terazi ve Yengeçler dikkat…
Üçüncüde AY, Venüs’ün gönlünü alacak bir konumda. 2 Ocak sevgiler, iyilikler, güzellikler yapmak, aile, arkadaşlık hatta iş alanında şans yakalamak için pozitif gelişmelere elverişli. Sanat, yaratıcılık ve güzelleştirme çalışmaları yapılabilir. Daha çok Ateş yapılı burçlara bu tavsiye…
4 Ocak yine tetik güçlü. Gerginlikler diz boyu denebilir. Sosyal anlamda anlaşmazlıklara, sevgiyi, anlayışı, hoş görüyü, iyimserliği kapatıcı, karıştırıcı etkiler var. İyi niyetler ters tepebilir, aldanış ve aldatışlar can yakabilir.  
Elbet hepsiyle işi var. 5 Aralık görev iyi. Jüpiter ve Satürn birlikteliğine iyi bir destek veren Ay hayırlı gelişmeleri tetikleyici gibi duruyor.
6 – 7 Ocak da Güneş, Merkür, Pluton, Satürn, Jüpiter ve Mars ile pek uyumu yok. Her yönden zıtlaşmalara, kontrolsüz çıkışlara, karışıklıklara yol açabilir. İlişkilerde kritik saatlere işarettir. Hisler ve duygular mantık ve egonun esiri olacağından konuşmalar sert ve kırıcı olur. Fizik efor sarf edecek fiiller yapmak, topraklama için çıplak ayakla dolaşmak, duş almak veya rahatlatıcı yoga v.s çalışmaları bu güçlü etkileri yumuşatmak için denenebilecek bazı yollar olabilir.

8 Ocak daha ılımlı ve yapıcı görünüyor. Neptün ile Güneşe iyi niyetli yaklaşım yapan Ay 12 Ocak da Venüs’le buluşup tekrar büyük guruba dahil oluyor. Hiç bir şey yapmamış gibi selamlayıp ilerlemeye devam ediyor. Zaten ben de AY’ı takipten yorgun düştüm.

Bir diğer önemli hamle Mars ile ilgili, 6 Ocak da Boğa burcuna geçiyor geçmesine de buradaki Uranüs ile üçüncü haftada buluşması nasıl olur, bir düşünelim. Tam da dönem sonu… Devamı gelecek döneme olsun.

Sevgilerimle…

nurantuncel@gmail.com