Savaş Eren
 

Geçtiğimiz hafta bir okur mektubu(sorusu) aldım. Neden şahsıma gönderildiğini anlayamadığım soruya, madem ki belli bir düşünce ile bana bu soru yöneltildi, ben de bu yönelime karşılık vereyim ama beni ilgilendiren yönü ve de kapasitem kadarıyla diye düşündüm. Böylece soruyu ve cevabımı aynen buraya alıyorum.

“ Merhaba Savaş Bey, evrim teorisi hakkında bir soru sormak istiyorum. Ahmed Fevzi Bey’in yazısını (İnsanın ardındaki mutasyon) okudum bayağı kafam karıştı. Şöyle diyor. "600 gramlık şempanze beyni geçirdiği evrimler sonucu normal insan beyni olan 1600 gramlık beyne ulaşmıştır" İnsanlık aleminin evrimleşerek şempanzelerden oluştuğunu yazıyor, hatta Darvin’in önünde bütün insanlığın bir gün mutlaka saygı ile eğileceğinden söz ediyor. Şunu sormak istiyorum. Şempanzedeki şu an MAKROSEFALİN geni, acaba sadece bir şempanzede mi vardı, başka şempanzelerde yok muydu veya bu zamana kadar geçen süre içerisinde şempanzeden oluşmuş bir insan var mıdır? Adem a.s’ dan bu zamana kadar geçen süre zarfında kaç tane şempanze evrim geçirerek insanlığa ayak basmıştır! Bu konu hakkında geniş bir bilgi istiyorum. Hem Zamanın gavsı olarak bilinen İBRAHİM HAKKI ERZURUMLU Hz.lerinin de bir kitabında insanların maymundan meydana geldiğini yazıyormuş!!
Birde şunu anlamış değilim. Mardiyye hali olan "
İLAHİ SIFATLARLA TAHAKKUK ETME HALİNE ULAŞMIŞ ZATLAR" kendi birimsel varlıkları ortadan kalkmış bu zatlarda tecelli eden HAKKIN kendisi olmuştur. Bunun böyle işlediğini biliyoruz. Yani bunlar bir şeyin olmasını  diledikleri zaman, asırlar bile geçmiş olsa ölmüş bir kişinin diriltilmesi için KÜN -İZNİLLAH deyip diriltebiliyorlarsa (kendilerindeki kudret sıfatının açığa çıkmasıyla) neden insan türünün ortaya çıkması için illa ki bir şempanzeye ihtiyaç duyulmuştur. Normal bir toprağın OL emriyle insan şeklini alması onun için zor olmasa gerek. Yav hadi onu da geçtik, bari sempatik bir hayvan olsaydı olmaz mıydı. “

Ben de  şu cevabı yazdım :

“ Evet, merhabalar (?) Bey,
Sorunuzu dikkatlice okumanızı, cümlelerinizin üzerinde iyice düşünmenizi sizden özellikle rica edeceğim öncelikle..
Sonra, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin “Marifetname” adlı eserinde, bahsedilen konunun yer aldığını biliyorum.
Şimdi beraberce düşünelim; Ebu Hureyre ne diyor, hem de rasgele insanlara değil sahabeye.. "Rasulullah’tan iki kap ilim aldım, birini dağıttım, diğer kabın ağzını açsam bu kelleyi uçururdunuz.” Yine İbn-i Abbas (ashabın alim ve velilerinden).. "Bazı ayetleri...tefsir edecek olsam beni taşa tutardınız veyahut da tekfir ederdiniz." Burada da yine muhatap ashab-ı kiram..
Dedim ki sorunuzu iyi okuyup inceleyin, zira enteresan cümlelerle öyle yerlere dokunmuşsunuz ki..Mesela, toprağa OL demek ve topraktan insanın meydana gelmesi... (?)  Beyciğim, zaten olay bundan ibaret, ol diyen ve "OLDURMA" işlevi-boyutu tüm bu yapının özünde-bünyesinde mevcut. Allah bir tanrı değil ki. Bir yapı, nesne, varlık, bir de yaratıcı, oldurucu güç yok ki..Tek bir bünye hepsi, tek bir varlık. Batında olan zahire çıkıyor. Ya da, TEK BOYUT ve varlık var, biz ona 5 duyu kaydı ile toprak diyebiliriz; ya da duymuşuzdur RUH diyebiliriz..Hep aynı tek yapı..Nefholma ne idi?Adem’e RUH nefhi neydi-nasıldı?
Yaratılma işinin, ol denilip, sanıldığı gibi pat diye, sihirbaz değneği ile adeta, sanki “bir sistem ile ortaya çıkmış varlık esası” gözardı edilircesine oluşmasından; bu anlatılan evrim sürecindeki oluşum, daha zor, daha mükemmel, daha bir sistemi, bilinci, ilmi-iradeyi-kudreti ifade eder şekildedir. Bu kullandığım ifadeler anlatım sadedinde sadece..Ve ekliyorum, tabiri caizse yazıda anlamamız beklenen sistem-oluşum, Allah'a daha çok yakışanıdır.
Teşekkürler. Saygılarımla.

Sonra aynı okur bir soru daha gönderdi :

“Savaş Bey, Adem a.s’ ın varlığının bu şekilde meydana geldiğini anlıyorum. Yani 600 gramlık bir şempanze beyni,geçirdiği uzun bir aşamadan sonra normal bir beyin olan 1600 gramlık beyne ulaşıp Allah'ın halifesi olabilecek yapıya ulaşıyor. Ben buna bir şey demiyorum hatta kalbim bunu destekliyor. Olabilir, bir şempanzenin geninden halife olabilecek bir birimin çıkması hiç de akla ve mantığa ters değil, çünkü bugün bir haber okudum bir kadın kurbağa şeklinde bir çocuk doğurmuş, olabilir, normaldir. Benim takıldığım şu: Makrosefalin geni sadece bir şempanzede mi meydana geldi de halife olabilecek bir yapı oluştu. Bugüne kadar hiç bir şempanzede böyle bir gen yok muydu. Yoksa genleri mi kurudu diyelim. Adem.a.s ' dan bu yana epey bir zaman geçti. Ya da yakın bir zamana kadar şempanze beyninin evrim geçirerek insan beynine sahip olduğu görülmedi. Şimdi bu günü not alalım, ileriye doğru ne kadar süre geçerse geçsin, hiç bir şempanzenin beyni insan beynine ulaşmayacaktır. Lütfen bu konuda çok daha açık bir bilgi istiyorum. Yoksa şöyle mi diyorsunuz? Dinazorların nesillerinin kesildiği gibi bu geni taşıyan şempanzelerinde soyu kesildiğinden başka bir şempanzede bu gen olmadığı için bundan sonrada hiç bir şempanze insan beynine ulaşamıyacaktır mı diyorsunuz? Çok acil olarak yollarsanız sevinirim.”

Görüldüğü gibi, soruya konu olan yazı  ve dolayısıyla ikinci soruda talep edilen cevap da kanaatimce teknik bilgi ve konuya hakimiyeti gerektirdiği için ben, ara cevabımda sadece mantalitenin ne olması gerektiğini ifade etmeye çalıştım anlayışım nispetinde. Umarım paylaşımım faydalı olmuştur.

Saygı ve sevgilerimle.   

 

 
 
İstanbul -04.09.2007
sorsavaseren@hotmail.com
 http://sufizmveinsan.com