Sokrates

Buddha

Platon Eflatun
Akşemseddin
Mevlâna Celâleddin-i Rûmî
Rudyard Kipling
Yunus Emre
Thomas Alfa EdisonÇağımızın en büyük mucitlerinden Edison, Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Yedi yaşındayken, ailesiyle Michigan’a yerleşti. Burada devam ettiği ilkokul öğretmeni tarafından “okuyamayacak kadar aptal” olduğu söylenince eğitimi yarım kaldı.

On iki yaşında, para kazanmak zorunda olduğu için Port-Huron-Detroit demiryolu hattında çalışan trenlerde gazete sattı. Kısa zaman sonra, vagonlardan birine kolla çalışan baskı makinesi yerleştirerek kendi yazdığı gazeteleri basmaya başladı. Bir taraftan da deneyleriyle uğraşıyordu. Vagonda yaptığı bir deney sırasında çıkan yangından sonra, vagon şefinin attığı tokat kulağına denk gelince sağır oldu.

On altı yaşına gelince, tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve buluşunu bir Amerikan şirketine 40.000 dolara sattı. Kazandığı parayla 1869’da Boston’da bir laboratuar kurarak fizik, kimya ve elektrik deneyleri yapmaya başladı. Bu arada borsa kurlarını otomatik olarak kaydeden bir makine icadıyla yılda yaklaşık altı yüz dolarlık gelir sağladı.

1883’te molekül boşluğunda ısıtılmış bir telin elektron yayması olayını keşfetti; ama kendi adının verildiği ( Edison Etkisi) bu etkiyi inceleyerek Diyot Lambasını bulan J.F Fleming oldu.

Edison, ayrıca “Mikrotelefon”u icat ederek Bell’in telefonunu pratik hale getirdi.1877’de “Motograf” denen elektrikli yazı makinasını, 1878’de “Fonograf”ı, aynı yıllarda “Telefonograf” ve “Aerograf”ı buldu. Saniyede kırk altı defa resim çeken fotoğraf makinesinin ve sinemanın mucidi de odur. Son olarak, kendi adını alan elektrik bataryasını yaptı .

Ayrıca çeşitli şirketler kurup sonraları bunları birleştirerek rakip şirketleri satın aldı ve General Electric Company adlı şirketi meydana getirdi.

Çok küçük yaşlardan itibaren başlayıp hayatının son günlerine kadar devam ettiği deneyler sonucunda ortaya koyduğu yüzlerce buluş için hükümetten bin dört yüze yakın berat aldı.

“İnsan”a ulaşan, insanlık basamağında, insana ışık saçan buluşu ile geceleri gündüze çevirebilmeyi başarmış, toplumlara, ülkelere ışık kaynağı olmuş nadir kişilerden biri, belki de en önemlisidir.

Dolayısı ile biz kendisini ışık tutanlar safhasında kabul ediyoruz.

Ahmet F. YÜKSEL

-----------------------

Kaynakça :

AMERICANA

GENÇLİK ANSİKLOPEDİSİ

GROLIER INTERNATIONAL

HAYAT ANSİKLOPEDİSİ

KÜÇÜK ANSİKLOPEDİ.

 


Üst Ana sayfa e-mail